يکشنبه ٣٠ تير ١٣٩٨
اخبار > تقلب هفت‎دهم درصدي!
 


  چاپ        ارسال به دوست

روايتي متفاوت از آشوب اصول‎گرايان!

تقلب هفت‎دهم درصدي!

جهان نیوز - عبدالله الماسی:

پرده اول: مي‎شد
دو نامــــزد انتخابــات رياست‎جمهوري همزمان با اعلام نتايج قطعي انتخابات در اطلاعيه‎اي دکتر حسن روحاني را متهم به‎جابه‎جايي آراء مردم کردند و از هواداران خود در تهران خواستند که براي مقابله با کودتاي حجت‎الاسلام اکبر هاشمي رفسنجاني و محمد خاتمي در حمايت از روحاني، ساعت ۲۲ دوشنبه شب در ميدان آزادي تجمع کنند.

محمد‎باقر قاليباف و سعيد جليلي شب گذشته و در آخرين ساعات رأي‎گيري هم در بيانيه نخست خود اعلام کرده بودند: «بر پايه نظرسنجي‎‎هاي متعدد ما دو نفر با نسبت آراء بسيار زيادي برنده قطعي دور اول انتخابات هستيم.»

اين دو نامزد اصول‎گرا در ادامه بيانيه خود تأکيد کرده‎اند: «اعلام نام حسن روحاني به‎عنوان پيروز دور اول انتخابات با اختلاف تنها «۲۶۱ هزار راي»، مضحک و «نشانه قطعي تقلب» است. چطور ممکن است مردم خراسان رضوي به قاليباف و جليلي به‎ عنوان فرزندان خود کمتر از روحاني رأي دهند!»

اين دو کانديدا کف خواسته‎‎هاي خود را برگزاري مجدد انتخابات اعلام کرده‎اند. 

در همين حال، سيدمحمد غرضي با اعلام حمايت از مواضع قاليباف و جليلي، متهم اصلي اين «کودتاي بزرگ» را شخص آقاي هاشمي رفسنجاني دانست. محسن رضايي هم در نشست عصر امروز خود اختلاف زياد آراء حسن روحاني با خود را تأمل‎برانگيز خوانده است.

علي‎اکبر ولايتي گرچه به دلايلي حاضر به ‎همراهي ساير کانديدا‎ها نشده اما تصريح کرده است هرگز به حسن روحاني تبريک نخواهد گفت.


اما آخرين خبر را که به ‎نظر مي‎رسد پايان‎بخش اين اعتراضات باشد، ‎ محمدرضا حياتي در خبر ساعت ۲۱ شبکه اول سيما قرائت کرد. بر اساس اين خبر فوري، ستاد انتخابات وزارت کشور با صدور اطلاعيه‎اي از يک اشتباه محاسباتي به ميزان «هفت‎دهم درصد» در جمع‎بندي آراء نامزد‎ها خبر داد و با عذرخواهي از مردم و کانديداها، تأکيد کرد: «حسن روحاني پيروز نهايي نيست و انتخابات به دور دوم کشيده شده است.»

پرده دوم: مي‎شد بشود اما نشد

اين اتفاقات و پيامد‎هاي بعدي آن‎ که مي‎توانست تا ماه‎ها و حتي سال‎ها کشور را در تفرقه و درگيري فرو ببرد، هرگز رخ نداد. يا نه، مي‎شد به راحتي و بدون دردسر يکي دو درصد از آراء دکتر روحاني را هنگام شمارش بين ديگر نامزد‎ها تقسيم کرد. حتي وزارت کشور اين اختيار را داشت که ساعت رأي‎گيري در تهران را بيشتر از ساعت ۲۲ تمديد نکند تا اکثر راي‎دهندگان يک ساعت پاياني که حاميان روحاني بودند، از دادن رأي محروم شوند و ده‎ها روش کم‎هزينه ديگر براي جلوگيري از پيروزي شيخ حسن روحاني! اما جمهوري اسلامي باز هم نشان داد که اهل خيانت در آراء مردم نيست و صيانت از آراء تک‎تک ملت را وظيفه شرعي و قانوني خود مي‎داند.

کانديدا‎هاي اصول‎گرا هم بسيار راحت‎تر از آن‎چه تصور مي‎شد با پيروزي «لب مرزي» حجت‎الاسلام حسن روحاني کنار آمدند و دقايقي پس از اعلام نتيجه قطعي آراء انتخابات، موج پيام‎‎هاي تبريک از جبهه اصول‎گرايي به‎سوي آقاي روحاني جاري شد. در عرض تنها ۲ ساعت پنج پيام تبريک نثار شيخ شد و هرگز اسمي از هفت‎دهم درصدي که او را رئيس‎جمهوري کرد، به ميان نيامد.

از ادعا تا عمل

اين «مردم‎سالاري ديني» که صحنه‎اي ديدني از اخلاق، قانونمداري و ظرفيت بالاي سياسي کانديدا‎هاي بازنده بود، نشان داد که توصيه‎‎هاي اصول‎گرايان به بازنده‎‎هاي انتخابات خرداد ۸۸ نَه از روي حب و بغض سياسي که از روي صدق بيان شده است. اصول‎گرايان سال ۸۸ بار‎ها از سران جريان اصلاحات خواستند که اگر مستنداتي براي تأييد ادعاي تقلب دارند، ارائه کنند؛ در غير اينصورت دست از شورش عليه جمهوريت بکشند و تن به حق و انتخاب مردم بدهند. حتي هيچ‎کسي، از آنان انتظار تبريک و ديدار با کانديداي پيروز را نداشت؛ چه رسد به پاس‎داشت قانون که آن روز‎ها حسابي ذليل شده بود!


به‎ جاي تبريک حضوري و اعلام حمايت از کانديداي پيروز، خيابان‎‎هاي تهران و برخي ديگر از شهر‎ها تا ماه‎ها صحنه اغتشاش و درگيري شد، روز قدس در حمايت از رژيم صهيونيستي و ۱۳ آبان در حمايت از آمريکا شعار داده شد، عاشورا صحنه سوت و کف آشوب‎گران شد و فرصت بزرگ ارتقاي جايگاه ايران در دنيا و خدمت به مردم جايش را به يک تلخ‎کامي عمومي داد. 
آن روز اختلاف آراء کانديداي اول و دوم نه ۲۶۱ هزار که «۱۱ ميليون راي» بود. برخي نيز از جمله آيت‎ا... هاشمي رفسنجاني برخلاف اين‎روز‎ها نگفتند که «ايران دموکرات‎ترين انتخابات دنيا را برگزار کرد و هيچ شبهه‎اي نمي‎توانند به آن وارد کنند. » (۲۷/ ۰۳/ ۹۲) 

ارمغان فتنه

جمهوري اسلامي با آن شاهکار ۸۵ درصدي مشارکت، مي‎توانست بسياري از موانع بين‎المللي و تبعا داخلي را کنار بزند و جهشي خيره‎کننده در دنيا داشته باشد اما مظلومانه به تقلب در انتخابات آن هم با حجم باورنکردني ۱۱ ميليون رأي متهم شد، آشوب و تفرقه کشور را فرا گرفت و زمينه براي تحريم‎‎هاي سنگين و به‎زعم غرب «فلج‎کننده» آماده شد. «فتنه ۸۸» شيريني فتح‎المبين ۲۲ خرداد را از کام ملت گرفت و به ‎جايش تلخي و تحريم برايشان به ارمغان آورد. 
شايد هيچ‎کسي به اندازه رهبر بصير انقلاب، انتظار آمدن انتخابات رياست‎جمهوري يازدهم را نکشيد. او انگار مي‎دانست قريب به اتفاق مردم دروغ تقلب را باور نکرده‎اند و شايد به همين دليل بود که همان سال وعده انتخابات بعدي را دادند: «ان‎‎‎شاءاللَه خواهيد ديد در انتخابات آينده همين مردم با وجود همين بازيگري‎‎‎اي که مخالفان و دشمنان و غافلان و بي‎‎‎خبران داخلي کردند، يک حضور مستحکمِ قوي‎‎‎اي در انتخابات خواهند داشت. «(۱۳۸۸/۶/۲۰)

رهبري راست مي‎گفتند. انتخابات ۲۴ خرداد حتي بسياري از اصول‎گرايان را هم غافلگير کرد. با آن همه جوسازي، توهين و تهمت‎‎هايي که به نظام زده شد، باور مشارکت ۷۲ درصدي سخت بود اما واقعيت همين بود. روشن شد که مردم باور ندارند جمهوري اسلامي در رأي‎شان خيانت مي‎کند.

اين واقعيت را البته بسياري از سران و فعالان اصلاح‎طلب باور نداشتند وگرنه بدون اطمينان از امنيت و صحت آراء، اين چنين شتابان پاي صندوق‎‎هاي رأي نمي‎شتافتند.

دعوت مهم

دو روز قبل از انتخابات هم واقعه مهمي رخ داد. رهبري براي نخستين‎بار کساني را هم که «موافق نظام جمهوري اسلامي نيستند» يا آن عده‎اي را که «قهر» کرده بودند، بزرگوارانه به جشن انتخابات دعوت کردند. «مخالفت» آن‎ها را محترمانه به رسميت شناختند و ندا دادند که ايران کشور آنان هم هست. ايشان به اين موضوع نينديشيدند که آنان به چه‎کسي رأي خواهند داد و کيسه کدام کانديدا سنگين‎تر مي‎شود. اين دعوت پاياني شد بر کدورت‎ها و ترديد آن عده قهرکرده تا به‎همراه خيل عظيم ملت جشن مردم‎سالاري بگيرند.


روي ديگر اين دعوت و ده‎ها توصيه و تأکيد رهبر انقلاب درباره حضور حداکثري مردم پاي صندوق‎‎هاي رأي، يک پيام مهم ديگر بود که از دل «اعتماد به نظام» خارج مي‎شود. برآيند همه سخنان اين بود که اگر طالب تغيير و تحول در جمهوري اسلامي هستيد، تنها مسير و البته بهترين، کم‎هزينه‎ترين و قابل‎اعتمادترين راه از مسير مردم‎سالاري ديني و انتخابات مي‎گذرد. اگر هم کسي انحرافي و خطايي در اين راه مي‎بيند، مي‎داند که اصلاحش را بايد در کتاب قانون جست‎وجو کند نه در کف خيابان.

مخالفان نظام خيال ميکردند که ملت اين ندا‎هاي رهبري را پس مي‎زند و باور نخواهد کرد. کار مخالفان از رسانه و کارشناس گذشت و به مقامات ارشد کاخ سفيد رسيد؛ جايي که وزير خارجه آمريکا گفت انتخابات ايران را قبول نداريم که البته جواب شنيد: «خب به درک که قبول نداريد! اگر قرار بود ملت ايران منتظر بماند که شما چه ‎چيزي را قبول داريد و چه‎چيزي را ميل داريد، آن‎طور عمل بکند، که کلاهش پسِ معرکه بود. ملت ايران نگاه مي‎کند ببيند خودش چه‎چيزي را احتياج دارد و مصلحت او در چيست، آن را دنبال خواهد کرد.»( ۱۳۹۲/۳/۲۴)

در روز انتخابات شعبه‎‎هاي رأي‎گيري پر شد از ملت. گويي جمعيت فوج فوج مي‎آمدند و ابتدا رأي اعتماد مي‎دادند به نظام، بعد هم به کانديداي مطلوب‎شان. حتي عده‎اي از مدعيان تقلب هم پاي صندوق آمدند و رأي دادند؛ انگار مي‎دانستند ماجراي سال ۸۸ علت ديگري داشت. 

ارتقا در رنکينگ مردم‎سالاري

حمايت جمهوري اسلامي از آراء شکننده کانديداي پيروز، ترديد‎هاي سال ۸۸ را هم زدود و اعتماد را در سراسر وجود ملت جاري ساخت. مردم اکنون باور دارند که رأي‎شان از ابتدا همان که نوشته‎اند، خوانده شده و آن‎چنان‎که محمدعلي ابطحي گفت: «تقلب، تنها «رمز آشوب» بود، نه چيز ديگر.»

دكترحسن روحاني را بسياري از مردم و گروه‎ها حمايت کردند. از جمله بخشي از افراطيون مدعي تقلب به او رأي دادند. اما شيخ که از وقايع سال ۸۸ خبر داشت، در تبليغاتش بار‎ها اعلام کرد که نظام اهل تقلب در آراء مردم نيست. او باور داشت که اگر با اختلاف 0.7 درصدي هم رئيس‎جمهوري شود، جمهوري اسلامي به هيچ قيمتي پشتش را خالي نمي‎کند.

پيروزي لب مرزي حسن روحاني را بايد آخرين ميخ بر «تابوت تقلب» دانست که روز ۲۴ خرداد ۹۲، روي شانه‎‎هاي رأي‎دهندگان دلبسته به جمهوري اسلامي تشييع شد، نمازش را شيخ خواند و زير انبوهي از «اعتماد ملت به نظام» دفن شد. مراسم ختم آن هم با اخلاق‎مداري و قانون‎شناسي کانديدا‎هاي بازنده به جشن ملي بدل شد و نظام را چندين رتبه در رنکينگ مردم‎سالاري ديني بالا برد.


٠٩:٥٨ - يکشنبه ٢ تير ١٣٩٢    /    عدد : ٢٧٦٢٩٨    /    تعداد نمایش : ٣٣٩٦


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پربازديدترين اخبار
عضو شورای مرکزی جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه لرستان گفت: قوانین پوشش و حجاب در دانشگاهها را تنها قاب گرفته ایم و به دیوار زده ایم.
برگزاري جشنواره نشريات دانشجويي دانشگاه هاي منطقه يك در دانشگاه علامه طباطبايي
جشنواره هنرهای تجسمی و صنایع دستی امام رضا (ع)
نشست معاون نهاد رهبري دانشگاه با والدين دانشجويان ورودي بهمن ٩٣ برگزار گرديد
افتتاح كتابخانه مجازي استادان
پوسترهای نمایشگاهی نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان اروپايي و آمريكايي
به‌قدری ضداولویت فیلم می‌سازیم که مشخص‌نیست مسائل جهان کجاست؟
شهاب مرادی: با اینگونه مردها ازدواج نکنید!
۲۰ دستورالعمل از آیت الله فاطمی نیا
ختم آنلاین قرآن کریم-هدیه به ارواح پاک شهدای دشت کربلا
ثبت نام سومین جشنواره روشنا، با عنوان سبک زندگی به همراه جوايز نفيس آغاز گرديد
آغاز ثبت نام عمره دانشگاهیان در سایت لبیک
استاد مجيدي دبير هم انديشي استادان دانشگاه هنر بر اثر بيماري سرطان چشم از جهان فروبست
نشست معاون نهاد رهبري دانشگاه با والدين دانشجويان ورودي مهر ٩٣
دوره دانش افزايي اساتيد دانشگاه هنر +گزارش تصويري
سفرنامه اردوي هنر و انديشه
گزارش تصويري اردوي هنر و انديشه دانشجويان دانشگاه هنر
با این کتاب به خواستگاری بروید!
مراسم توديع و معارفه رياست دانشگاه هنر برگزار شد
برگزاري مراسم نقالي در دانشگاه هنر
برگزيده شدن هيأت هنر در سوگواره هيئات سراسر كشور
نشست بسيج اساتيد دانشگاه هنر با حضور آقاي دكتر آشنا -مشاور فرهنگي رئيس جمهور- در پرديس باغ ملي دانشگاه هنر
شعرخوانی چهره برتر «قند پهلو» برای کلید روحانی!/ حمایت زیباکلام از بادکنک های بنفش!
شعری برای شهید علی خلیلی‎
خانواده برتر از منظر قرآن
سخنرانی مجیدی در سازمان ملل با موضوع اسلام هراسی
روایت درد و صبر؛ به بهانه گمشده یک مادر در یک «شیار»
اهداء تنديس تقدير به مركز مشاوه معاونت فرهنگی اجتماعی دانشگاه هنر
تحقیق یا کپی؛ دانشجو کدام را می‌پسندد؟
عکاسی شگفت انگیز از دانه های برف+تصاویر
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 565345 | بازدید امروز : 232 | کل بازدید : 3287185 | بازدیدکنندگان آنلاين : 3 | زمان بازدید : 0.70