جمعه ٠١ آذر ١٣٩٨
اخبار > مراسم تودیع و معارفه ریاست دانشگاه هنر برگزار شد
 


  چاپ        ارسال به دوست

مراسم تودیع و معارفه ریاست دانشگاه هنر برگزار شد

مراسم تودیع و معارفه ریاست دانشگاه هنر برگزار شد
در ابتدای مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین دوست‌پرور مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه هنر در آستانه ماه مبارک رمضان به شرح ذیل به ایراد سخن پرداختند.


بسم الله النور الحمدالله النعم العالمین
در آستانه ماه مبارک رمضان دقایقی که ما به رسم ادب برای تودیع عزیزی و معارفه عزیزی دیگر گرد آمدیم مناسب دیدم که کمی با هم سمت و سوی سخن را به سوی بندگی ببریم.


 یک کسی وارد مسجد شد. یک نماز تند و سریع چون آقای دوست پرور خواند و دیگری به او گفت که این چه باشد که انجام می دهی گفت دانم که نماز نیست اما خواهم که بگویم که من طغیان نمی‌کنم، من یک بنده هستم.


چگونه بندگی می کنیم در مقدمه ای بر ویژگیهای ابوسعید ابوالخیر مرحوم منوری می نویسد که او هیچ وقت از من و ما استفاده نکرد هر آنچه به خود نسبت داد «ایشان» و «اینان» بود.


در متون کهن ایران ما بندگی و سرسپردگی به آستان حضرت دوست جایگاه والا و بلندی دارد. ماه رمضان و هر ماه دیگری از ماه های خدا در مسیر بندگی ما فضا و بستر مناسبی را ایجاد می‌کنند که ما هر از گاهی اظهار کنیم که ما بنده ایم. آیات قرآن هم مرتب بندگی ما را به رخ می‌کشد که یادتان نرود شما بنده ای بیش نیستی و باید بندگی کنی. توفیق شما در بندگی تان و سروری شما هم در بندگی تان است. اگر که می خواهی سرور خویش باشی و بر نفس نیز افسار زنی باید بندگی کنیم. تجربه های بشری به ما می گویند که راه های دیگری حداقل یا نمی‌شناسیم یا چندان پاسخ نمی دهند. برای دل ما روح ما و روان ما به هر چقدر بنده شدیم با بندگان خدایی نکردیم. یکی از ویژگی‌های سرسپردگی به ساحت حضرت حق این است که مقابل بندگان خدایی نمی کنیم. ذلیلیم، متواضعیم، فروتنیم چون فرادست ما متکبر بزرگی است. حیله اندیش بزرگیست. لذا هر اندازه که پیشانی بر زمین می زنیم به همان اندازه سر فرود می آوریم و در برابر بندگان، خویشتن را خدا معنا نمی کنیم.


ما در دانشگاهی زیست می‌کنیم که هنر عرصه به رخ کشیدن حقارت ماست و در عین حال تصویری از سروری ما. دانشگاه هنر و محصول آن  هر از گاهی می‌تواند حقارت ما و کوچکی ما را در برابر عظمت آفرینش به رخ بکشد که تو در این دنیای پر از عظمت اندکی و ذره ای بیش نیستی. مراقب حرکات رفتار و منشت باش.


بر این اساس ما هرچه بنده تر شدیم در جامعه مان مفیدتر شدیم. فرمود یک آدرس در فضیلت بندگی «خیرخواهی» است اینکه تو در دل خیر خلق می خواهی و بر خلق خیر می خواهی اگرچه می‌فهمیم گاهی خیرخواهی رنجی برای دیگران ایجاد می کند اما رسالت ما خیرخواهی برای خلق خداست.


با این نگاه، مدیران در جمهوری اسلامی سرداران و سردمداران خیرخواهی مجموعه شان باید باشند اگر آنان بر صراط و مسیر خیر برانند کاروان هم با آنان به مسیر خیر حرکت می‌کند و جامعه دانشگاه ما از آن بهره خواهد برد. ما به هر میزان «خیر» خواستیم به همان میزان موفق بودیم، بالنده شدیم، رشد کردیم و هرجا خیر نخواستیم بخشی آسیب دید اگرچه نفهمیدیم گاهی یا نخواستیم بفهمیم  که اگر خیر نمی‌خواهیم خود آسیب می بینیم چون بدنه و پیکر ماست. انگاره این گزینه که بدنه دانشگاه هنر بخشی از پیکر من است. بخشی از رنج دل من است.


اگرچه گاهی رنج هامی‌تواند خود اصلاح گر یک حرکت باشد اما آنچه در یک روند عمومی بر ما حاکم است و در یک تحلیل شخصیتی بیانگر هویت فرد، خیرخواهی عمومی اوست.


پله بعدی، مدیران در جمهوری اسلامی اینک با همه مشکلات موجود در جامعه بی تردید فداکاری می‌کنند که پست می پذیرند. اندکی هستند که در غبغب خویش باد تکبر، غرور و خودخواهی دارند که آنان در جمع ما نیستند. اما مدیران به ویژه در دانشگاه با همه سختی ها به ویژه دانشگاه‌های وابسته به لحاظ مالی فداکاری می‌کنند که وارد این عرصه می‌شوند.


 لذا به سهم خویش از همه مدیران و همکاران ارجمند آقای دکتر اکرمی که در همه سطوح ایشان را یاری کردند، کمک کردند و برای اعتلای دانشگاه قدم برداشتند، تشکر می کنم.


چهار سال پیش در چنین فضایی آقای دکتر اکرمی وارد شدند و چهار سال برای دانشگاه تلاش کردند که کار نیکی در دانشگاه انجام بشود. با فهم این سخن که در مسیر کار همه ما دچار نقص یا خطایی می شویم، اما روند عمومی و حرکت عمومی نیت عمومی بر صلاح جامعه دانشگاهی بود.


لذا برخورد لازم می‌دانم از همکاری آقای دکتر اکرمی عزیز با من و دفتر نهاد صمیمانه قدردانی کنم. بسیار با ما به مهربانی، به لطف عمل کردند. اگرچه جایی گوش نکردند آن نیز ما بر مهر حمل میکنیم. با خود گفتم تو که می گویی گوش نکردند خود گوش کردی من نیز جاهایی گوش نکردم!


اما آنچه در نگاه من هست این است که مدیر جمهوری اسلامی مسیر درستی را اگر برود گاهی هم خطا برود از جمله من، باید کمک بشود، باید یاری بشود.


اینک که در این مسیر حرکت قافله دانشگاه، این مشعل به دست عزیز دیگری، دوست دیگری، یار دیگری سپرده می شود همه ما وظیفه داریم خیرخواهانه پشت جناب آقای دکتر سلطانی عزیز که وی نیز از نیکنامان دانشگاه هنر است، محکم بایستیم، کمک کنیم، آن گونه که قبلاً بود و پشت آقای دکتر کرمی برای رسیدن به اهداف دانشگاه کمک کردیم.


ما توفیق آقای دکتر سلطانی را توفیق مجموعه دانشگاه و مدیریت دانشگاه و نظام مقدس جمهوری اسلامی می‌دانیم ناکامی اش را هم برای خود می دانیم اگر روزی آقای دکتر سلطانی از اینجا با سرافکندگی بروند ما سرفکنده تریم و اگر سر بالا داشته باشند ما نیز سودای بالا بلندی دیده ایم.


بر این اساس با توجه به رسالت دینی و اخلاقی وظیفه داریم اگرچه اختلاف نظر و سلیقه هایی هم ممکن است وجود داشته باشد در هر لایه و هر بخشی که بتوانیم کمک کنیم.


همه شما دکتر سلطانی را به نیک نامی می‌شناسید ما هم همین گونه ایم باید کمک کنیم و یارشون باشیم در این مسیر و از همدلی و همراهی کنار گذاشتن بعضی از سلیقه های مختلف که همه ما داریم نیاز ماست. همه باید به بالندگی دانشگاه به رشد دانشگاه به شکوفائی دانشگاه به خوشنامی دانشگاه بیاندیشیم. اگر اینک یکی از همکاران ما در دانشگاه این پرچم را بلند کرده همه باید برای سرعت بیشتر، توفیق بیشتر همراهی کنیم کمک کنیم و دریغ نکنیم. این نگاه آموزش دینی سرزمینی و اخلاقی ماست و حتما چنین خواهد بود. ما برای آقای دکتر اکرمی عزیز دعا می کنیم، برای توفیقات، سلامتی و تندرستی و برای دکتر سلطانی هم دعا می کنیم برای همه اینها و توفیق شان در مسیر خدمت به ایجاد یک فضای مهربانی و همدلی در مجموعه دانشگاه بی شک توکل بکنید. خدا هم همراه خواهد بود انشالله.


 در ادامه مراسم دکتر غلامرضا غفاری" معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و تحقیقات و فناوری سخن گفت. وی عنوان کرد: بنده به نمایندگی از وزارتخانه وظیفه خود می دانیم مراتب سپاس و قدردانی از زحمات و تلاش افرادی که با تمام توان، زمینه شکوفایی و رشد روز افزون دانشگاه هنر را فراهم آوردند را اعلام کنم  و ما به نوعی مهمان خدمات آنها و بهره مند از دستاوردهای آنها هستیم.

وی در ادامه با اشاره به خدمات ارزنده دکتر اکرمی رییس سابق دانشگاه هنر و قدردانی از دستاوردهای ارزنده در طول  دوران تصدی ایشان، بیان کرد: در حوزه و میدان دانشگاه ها افراد، دارای سلایق و آراء متنوعی هستند و دانشگاه هنر هم از این امر مستثنی نیست، طبعا کار در این فضای علمی دانشگاهی با خصوصیات ذکر شده کمی دشوار است، بنابراین برای مدیریت و جمع کردن این مجوعه ها باید با همدلی و مشارکت، دانشگاه را به جایگاهی مطلوب در تمامی ابعاد مدیریت کرد.


معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و تحقیقات و فناوری تصریح کرد: مسوولیت اجتماعی که ، فعالیتی توام با تعهد تعریف می شود یکی از مقوله های مهم است که باید در دانشگاه ها با جدیت دنبال شود، زیرا این مسولیت امانتی است که به افراد واگذار می شود و هرکسی که به این مجموعه ورود پیدا کند نهایت تلاش خود را در راه ساختن دانشگاهی تاثیر گذار، به کار خواهد بست.


در ادامه مراسم دکتر غلامرضا اکرمی رییس سابق دانشگاه هنر گفت: مسولیت در جمهوری اسلامی ایران کار ساده ای نیست و این هم اولین مسولیت من نیست، بنده بچه انقلابم و در تمامی صحنه های این نظام حضور داشته ام. قریب به 30 سال از این 40 سال انقلاب را مدیریت کردم که 20 سال آن در آموزش عالی بود و 10 سال در دو دوره در دانشگاه هنر . من خودم را دانشگاه هنری می دانم و این دانشگاه را دوست دارم . تبدیل شدن مجتمع دانشگاهی هنر به دانشگاه هنر در دوره اول مدیریت من اتفاق افتاد. 


رییس سابق این دانشگاه بیان کرد: کار کردن در دانشگاه هنر ، کاری سخت و انرژی بر است ، امیدوارم افرادی که در این عرصه خطیر، مدیریت تقبل می کنند با تمام توان و اهتمام خود افق های روشنی را برای دانشگاه هنر و دانشجویان این  دانشگاه که سرمایه های عظیم کشور محسوب می شوند، رقم بزنند.


اکرمی در باب اهمیت هنر و کار آیی آن در جامعه تصریح کرد: هنر انقلاب را می سازد و در صدور انقلاب با هنر می توانیم انقلاب را صادر کنیم.


همچنین دکتر اکرمی اضافه کرد: به آقای دکتر سلطانی تبریک عرض می کنم و برای ایشان آرزوی موفقیت دارم.


دکتر سید حسن شهرستانی رییس اسبق دانشگاه هنر نیز در این مراسم، با اشاره به مبحث ارزشی خرد و اینکه خرد زیر بنای اساسی دانشگاه ها و مراکز علمی به شمار می رود، گفت: مدیریت خردمندانه و با تدبیر است که می تواند افق های روشنی را در مرزهای علم و دانش برای دانشجویان و پیشرفت دانشگاه رقم بزند.


وی در ادامه افزود: دانشگاه هنر علاوه بر عنصر خرد، وجه دیگری را می طلبد که لازمه آن حضور عشق و دل می باشد و این دل کانون همه هنرها است، در واقع دل کانون همه تپش ها فردی و اجتماعی جهان است، در دانشگاه هنر باید سه عنصر علم، عقل و عشق بهم پیوند بخورد و هر کسی در حوزه استحکام این پیوند مبارک تلاش کند کارنامه تاثیرگذار و روشنی را برای دانشگاه ها و مراکز علمی برجای می گذارد. 


دکتر شهرستانی بیان کرد: هنر و ادبیات ما از ابتدای تاریخ و ادبیات وجود داشته است، یعنی مجموعه فضائل انسانی، منتهی اگر این فضیلت به منسه ظهور برسد در دست انسان تبدیل به هنرهای سنتی، تجسمی، معماری و نقاشی شود آن وقت فضیلت شکل خارجی پیدا می کند و الا اصل هنر، به معنای فضیلت است و  هنرمندان در راه رسیدن به هدف غایی باید با تمام توان و اهتمام گام بردارند به عبارتی دیگر ، ویژگی هنرمند صبور بودن است.


رییس اسبق دانشگاه هنر سپس ادامه داد: کار کردن در دانشگاه هنر مقداری با کار کردن در دیگر دانشگاه ها به لحاظ اینکه این دانشگاه از روحیه و ظرافت های خاصی برخوردار است  فرق می کند و این ظرافت ها، طبعا عاطفه ها را تحریک می کند و از طرفی با وجود افرادی  با سلایق و ذائقه های متفاوت در دانشگاه هنر،  کار کردن را  معمولا  در این دانشگاه تا حدودی دشوار می کند، اما صبوری کردن و مشارکت در جهت رفع مشکلات  دانشگاه ، فضا ی دوستی و همدلی ایجاد می کند.


در پایان مراسم نیز دکتر سید حسن سلطانی رییس جدید دانشگاه هنر ضمن قدر دانی از زحمات ارزنده دکتر غلامرضا اکرمی،  خاطر نشان کرد: بنده در راستای تعالی اهداف ارزشمند دانشگاه هنر و رفع مشکلات آن با تمام توان در مسیر ترسیم افق های روشن برای دانشگاه  هنر گام برخواهم داشت.


 بنابراین گزارش از جمله سوابق اجرایی دکتر سلطانی در دانشگاه هنر می توان به دو دوره معاونت دانشجویی، مدیریت گروه نقاشی، مدیریت گروه انیمیشن و ریاست دانشکده هنرهای تجسمی و همچنین عضویت در هیات ممیزه مشترک دانشگاه‌های هنر اشاره کرد.


دکتر سیدحسن سلطانی فارغ‌التحصیل رشته هنرهای تصویری، دارای نشان درجه یک هنری در رشته نقاشی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دانشیار پایه 25 دانشکده هنرهای تجسمی دانشگاه هنر است.١٥:١٥ - چهارشنبه ٢ خرداد ١٣٩٧    /    عدد : ٥٣٩٠٠٤    /    تعداد نمایش : ٦٦٤پربازديدترين اخبار
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، در درس خارج فقه امروز خود، سخنانی را درباره مدیریت مصرف سوخت مطرح کرده‌اند.
عضو شورای مرکزی جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه لرستان گفت: قوانین پوشش و حجاب در دانشگاهها را تنها قاب گرفته ایم و به دیوار زده ایم.
برگزاري جشنواره نشريات دانشجويي دانشگاه هاي منطقه يك در دانشگاه علامه طباطبايي
جشنواره هنرهای تجسمی و صنایع دستی امام رضا (ع)
نشست معاون نهاد رهبري دانشگاه با والدين دانشجويان ورودي بهمن ٩٣ برگزار گرديد
افتتاح كتابخانه مجازي استادان
پوسترهای نمایشگاهی نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان اروپايي و آمريكايي
به‌قدری ضداولویت فیلم می‌سازیم که مشخص‌نیست مسائل جهان کجاست؟
شهاب مرادی: با اینگونه مردها ازدواج نکنید!
۲۰ دستورالعمل از آیت الله فاطمی نیا
ختم آنلاین قرآن کریم-هدیه به ارواح پاک شهدای دشت کربلا
ثبت نام سومین جشنواره روشنا، با عنوان سبک زندگی به همراه جوايز نفيس آغاز گرديد
آغاز ثبت نام عمره دانشگاهیان در سایت لبیک
استاد مجيدي دبير هم انديشي استادان دانشگاه هنر بر اثر بيماري سرطان چشم از جهان فروبست
نشست معاون نهاد رهبري دانشگاه با والدين دانشجويان ورودي مهر ٩٣
دوره دانش افزايي اساتيد دانشگاه هنر +گزارش تصويري
سفرنامه اردوي هنر و انديشه
گزارش تصويري اردوي هنر و انديشه دانشجويان دانشگاه هنر
با این کتاب به خواستگاری بروید!
مراسم توديع و معارفه رياست دانشگاه هنر برگزار شد
برگزاري مراسم نقالي در دانشگاه هنر
برگزيده شدن هيأت هنر در سوگواره هيئات سراسر كشور
نشست بسيج اساتيد دانشگاه هنر با حضور آقاي دكتر آشنا -مشاور فرهنگي رئيس جمهور- در پرديس باغ ملي دانشگاه هنر
شعرخوانی چهره برتر «قند پهلو» برای کلید روحانی!/ حمایت زیباکلام از بادکنک های بنفش!
شعری برای شهید علی خلیلی‎
خانواده برتر از منظر قرآن
سخنرانی مجیدی در سازمان ملل با موضوع اسلام هراسی
روایت درد و صبر؛ به بهانه گمشده یک مادر در یک «شیار»
اهداء تنديس تقدير به مركز مشاوه معاونت فرهنگی اجتماعی دانشگاه هنر
تحقیق یا کپی؛ دانشجو کدام را می‌پسندد؟
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 449176 | بازدید امروز : 1 | کل بازدید : 3393011 | بازدیدکنندگان آنلاين : 1 | زمان بازدید : 0.55