جمعه ٢٤ آبان ١٣٩٨
اخبار > دختر آلمانی که برای نهي از منكر "جان" داد +عکس
 


  چاپ        ارسال به دوست

دختر آلمانی که برای نهي از منكر "جان" داد +عکس

به گزارش جهان، در زیر دو واقعیت از دو عمل شایسته دو جوان از دو سوی دنیا را می خوانیم:

پرده اول:

۲۵ تیر ماه سال ۱۳۹۰ حادثه‌ای دردناک در یکی از محلات شرق تهران رقم خورد؛ در این حادثه جوان ۱۹ ساله‌ای به نام علی خلیلی در حین بازگشت از هیئت در حالی که همراه چند نفر از شاگردان یک مدرسه بود به واسطه امر به معروف و نهی از منکر مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

خلیلی توسط یک نفر از افراد شرور منطقه از ناحیه گردن و قسمت شاهرگ دچار جراحت شد و بیش از ۱۵ دقیقه در خون خود می‌غلتید.

در این حادثه تعدادی از مراکز اورژانس بیمارستانی از پذیرش علی خلیلی امتناع کردند تا اینکه یکی از بیمارستان‌های خصوصی در ازای واریز مبلغ ۶ میلیون تومان حاضر به پذیرش وی شد.

سرانجام علی خلیلی که به دلیل شدت خونریزی به حالت اغما رفته بود بستری شد اما پزشکان امید زیادی به مداوای وی نداشتند.

علی خلیلی پس از مرخص شدن از بیمارستان در منزل بستری شد اما هر از گاهی به دلیل مشکلات ناشی از حادثه رخ داده به بیمارستان منتقل شده و بستری می شد.

وی بهمن ماه سال گذشته نیز مجدداً در بیمارستان بستری شد و پس از یک ماه به خانه منتقل شد اما سرانجام در بیمارستان بعثت در فروردین ماه سال جاری دعوت حق را لبیک گفته و جان به جان آفرین تسلیم کرد.

با بررسی مجدد پرونده شهید خلیلی مرگ وی ناشی از جراحات وارده تشخیص داده شد و ضارب وی نیز به عنوان قاتل معرفی شد؛ در این میان عده ای با مخالفت گسترده با فریضه امر به معروف و نهی از منکر خواستار عدم رسیدگی به قوانین امر به معروف و نهی از منکر در مجلس بودند.

عده‌ای دیگر هم حتی در زمان زنده بودن شهید خلیلی وی را به خاطر امر به معروف و نهی از منکر در آن شب مؤاخذه می کردند.

پرده دوم: 

"توگچه آلبایراق" با شهامت تمام به صحنه یک منازعه وارد شد و بهای شهامت مدنی خویش را با جان خود پرداخت. برای بسیاری از مردم "توگچه" به نماد شهامت مدنی تبدیل شده است.

این دختر دانشجوی ۲۳ ساله در اغذیه‌فروشی‌ای در شهر اوفن‌باخ به کمک دو دختر نوجوانی شتافت که مورد مزاحمت چند پسر قرار گرفته بودند. در دعوایی که سپس درگرفت و در پارکینگ این اغذیه‌فروشی ادامه یافت، "توگچه" بر اثر ضربه مشت یکی از پسران به زمین افتاد و در حالت کوما فرو رفت. ویدئویی که این اغذیه‌فروشی در اختیار پلیس قرار داده چگونگی این رویداد را مستند ساخته است.

روز چهارشنبه گذشته (۲۶ نوامبر / ۵ آذر) پزشکان اعلام کردند که "توگچه" در مرگ مغزی به سر می‌برد. دو روز پس از آن بیست و سومین سالروز تولد "توگچه" بود. به خواست خانواده او دستگاه‌هایی که او را زنده نگاه داشته بودند خاموش شدند.

"توگچه" در زمان زندگی‌اش موافقت کرده بود که در صورت مرگ اعضای بدنش به بیماران نیازمند اهدا گردد. از این رو خانواده او نیز پذیرفتند که تیم پزشکان روز شنبه گذشته در کلینیک شهر اوفن‌باخ چند عضو بدن او را برای پیوند به بیماران بردارند.

یک کاربر توییتر می‌نویسد: «غم‌انگیز است که می‌بینیم انسان‌های جوانی مثل توگچه زندگی‌شان را از دست می‌دهند چون از خود شهامت مدنی نشان داده‌اند. روحش شاد!»

از زمانی که اخبار مربوط به مرگ "توگچه" منتشر شده‌اند، صدها نفر در شبکه‌های اجتماعی در بحث درباره او مشارکت کرده‌‌اند.

بیش از دو هفته از مرگ او در شامگاه ۱۵ نوامبر (۲۴ آبان) گذشته و هنوز هم بسیاری ابراز اندوه و تعجب می‌کنند.


آنچه که مسلم اقدام یک دختر آلمانی در خصوص حمایت از ۲ دختر که شهامت مدنی نامیده می شود، بارها توسط مسئولین و رسانه‌های این کشور مورد ستایش واقع شده است؛ در ماجرای مربوط به شهید خلیلی هم این اتفاق افتاد که می توان گفت شهامت مدنی در آلمان همان امر به معروف در ایران اسلامی است.

رسانه های بیگانه که یک دختر را به خاطر دفاع از ناموس جامعه لایق دریافت نشان لیاقت آلمان می دانند؛ اما عده زیادی در جامعه اسلامی ایران مخالف قوانین امر به معروف و نهی از منکر هستند و معتقدند امر به معرو ف و نهی از منکر نباید به صورت یک قانون در کشور در بیاد.

اشپیگل در راستای داستان دختر آمر به معروف در آلمان نوشته است: اشتباه است که بگوییم نشان دادن شهامت مدنی (امر به معروف) کاری غلطی است؛ ارزش کارهای خوب نباید به خاطر کردار انسان های بد از بین برود.

این روزنامه همچنین می نویسد: مهاجم باعث مرگ دختر جوان شد نه شهامت مدنی (امر به معروف و نهی از منکر) و باید با مهاجم به عنوان یک فرد خاطی برخورد جدی شود.

فورد کوریر نیز در این خصوص نوشته است: شهامت مدنی (امر به معروف و نهی از منکر) یک ضرورت در جامعه است و نباید مرگ دختری به خاطر شهامت شهروندی (امر به معروف و نهی از منکر) باعث ترسیدن بقیه شهروندان از این ضرورت اجتماعی شود.

این روزنامه همچنین گفته است: اگر شهامت مدنی (امر به معروف و نهی از منکر) در جامعه گسترش پیدا کند، مجرمان دیگر نمی‌توانند جولان بدهند و خشونت در شهرها کاهش می یابد. 

روزنامه فرانکفورت آلگه در این خصوص نوشته است همه ما نیازمند شهامت مدنی (امر به معروف و نهی از منکر) هستیم و با مجازت افرادی که به توگچه حمله کرده اند، باید جلوی کاهش شهامت مدنی (امر به معروف و نهی از منکر) را بگیریم.

در حالی که کشور آلمان که یک کشور غیر اسلامی است خواهان مجازات برای کسانی است که آمرین معروف را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند، برخی از افراد به وضع قانون امر به معروف و نهی از منکر در کشور ما اعتراض دارند.

از طرف دیگر ایران به خاطر برخورد با افرادی مانند قاتل شهید خلیلی به نقض حقوق بشر از سوی رسانه‌های معاند و ضد نظام محکوم می شود؛ اما همین رسانه‌ها از همین رفتار در کشورهای غربی دفاع کرده و وی را یک اسطوره می دانند.

نکته قابل تأمل در این ماجرا این است که رسانه‌های داخلی در پوشش اخبار مربوط به شهید خلیلی بسیار کم کار کردند و یا اینکه بسیاری از رسانه‌ها د راین ماجرا شهید خلیلی را مقصر دانستند تا جایی که وی را مجبور به واکنش در دوران حیاتش کردند.

قطعاً لزوم وجود امر به معروف و نهی از منکر یا همان شهامت مدنی در هر جامعه ای وجود دارد؛ اما برخی از رسانه‌ها و افراد بدون دلیل و فقط از روی مخالفت با اسلام به مخالفت با امر به معروف و نهی از منکر می پردازند.

منبع: راه دانا


١٠:٠٨ - دوشنبه ١٧ آذر ١٣٩٣    /    عدد : ٤٠٧٢٠٠    /    تعداد نمایش : ٤٦٣٩


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پربازديدترين اخبار
عضو شورای مرکزی جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه لرستان گفت: قوانین پوشش و حجاب در دانشگاهها را تنها قاب گرفته ایم و به دیوار زده ایم.
برگزاري جشنواره نشريات دانشجويي دانشگاه هاي منطقه يك در دانشگاه علامه طباطبايي
جشنواره هنرهای تجسمی و صنایع دستی امام رضا (ع)
نشست معاون نهاد رهبري دانشگاه با والدين دانشجويان ورودي بهمن ٩٣ برگزار گرديد
افتتاح كتابخانه مجازي استادان
پوسترهای نمایشگاهی نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان اروپايي و آمريكايي
به‌قدری ضداولویت فیلم می‌سازیم که مشخص‌نیست مسائل جهان کجاست؟
شهاب مرادی: با اینگونه مردها ازدواج نکنید!
۲۰ دستورالعمل از آیت الله فاطمی نیا
ختم آنلاین قرآن کریم-هدیه به ارواح پاک شهدای دشت کربلا
ثبت نام سومین جشنواره روشنا، با عنوان سبک زندگی به همراه جوايز نفيس آغاز گرديد
آغاز ثبت نام عمره دانشگاهیان در سایت لبیک
استاد مجيدي دبير هم انديشي استادان دانشگاه هنر بر اثر بيماري سرطان چشم از جهان فروبست
نشست معاون نهاد رهبري دانشگاه با والدين دانشجويان ورودي مهر ٩٣
دوره دانش افزايي اساتيد دانشگاه هنر +گزارش تصويري
سفرنامه اردوي هنر و انديشه
گزارش تصويري اردوي هنر و انديشه دانشجويان دانشگاه هنر
با این کتاب به خواستگاری بروید!
مراسم توديع و معارفه رياست دانشگاه هنر برگزار شد
برگزاري مراسم نقالي در دانشگاه هنر
برگزيده شدن هيأت هنر در سوگواره هيئات سراسر كشور
نشست بسيج اساتيد دانشگاه هنر با حضور آقاي دكتر آشنا -مشاور فرهنگي رئيس جمهور- در پرديس باغ ملي دانشگاه هنر
شعرخوانی چهره برتر «قند پهلو» برای کلید روحانی!/ حمایت زیباکلام از بادکنک های بنفش!
شعری برای شهید علی خلیلی‎
خانواده برتر از منظر قرآن
سخنرانی مجیدی در سازمان ملل با موضوع اسلام هراسی
روایت درد و صبر؛ به بهانه گمشده یک مادر در یک «شیار»
اهداء تنديس تقدير به مركز مشاوه معاونت فرهنگی اجتماعی دانشگاه هنر
تحقیق یا کپی؛ دانشجو کدام را می‌پسندد؟
عکاسی شگفت انگیز از دانه های برف+تصاویر
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 448837 | بازدید امروز : 150 | کل بازدید : 3389895 | بازدیدکنندگان آنلاين : 9 | زمان بازدید : 0.57