سه شنبه ٠٦ فروردين ١٣٩٨
اخبار > دوستی با جنس مخالف ارزان و آسان اما شرایط تشکیل خانواده سخت ودشوار
 


  چاپ        ارسال به دوست

مشروح مناظره بررسی دلایل بالا رفتن سن ازدواج در جامعه؛

دوستی با جنس مخالف ارزان و آسان اما شرایط تشکیل خانواده سخت ودشوار

به گزارش ترنج به نقل از جهان، برنامه تلویزیونی «مناظره» با موضوع "بالا رفتن سن ازدواج در جامعه ایرانی" از ساعت 16:30 امروز جمعه برگزار شد. این هفته مهمانانی از بخش فرهنگی و دانشگاهی به استودیو 11 شبکه یک آمدند تا علل و تبعات بالا رفتن سن ازدواج را به «مناظره» و مباحثه بگذارند.

 
اسامی مهمان این هفته  شامل محمد عباسی وزیر ورزش و جوانان در دولت دهم، علی مطهری نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شواری اسلامی، حسین باهر جامعه شناس، مهری سویزی رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان و حجت الاسلام ولی الله نقی پورفر عضو هیات علمی دانشگاه قم بود.

 
این برنامه «مناظره» با رویکردی اجتماعی، اقتصادی و سیاسی هر هفته ساعت 16.30 تا 19 روی آنتن شبکه یک سیما می رود که امروز با توجه به هفته ازدواج  مسئولان در خصوص " علل بالا رفتن سن ازدواج جوانان" به گفت‌و‌گو پرداختند.

 
«اقتصاد» و «فرهنگ» تنها 2 نمونه از دلایل 40گانه مشکلات ازدواج هستند

 
حسین باهر، جامعه شناس در ابتدای این مناظره اظهار داشت: بحث جالبی که شاید به نظر بنده می‌طلبد به آن توجه کنیم حماسه فرهنگی « مسئله ازدواج » است که همه با آن سروکار داریم در واقع در هستی خداوند وجود دارد و زوج نیز در این هستی آفریده شده است.

 
وی ادامه داد: شخص، زمانی به شخصیت تبدیل می‌شود که به زوجین تبدیل شده باشد چرا که جریان انسانیت حتما باید در مسیر ازدواج طی شود. ولی این به این معنا نیست که کسانی که ازدواج نکرده‌اند مانند حضرت مریم(س)، انسانیت ندارند بلکه به طور کلی این جریان در مسیر ازدواج صورت می‌گیرد.

 
این جامعه شناس با بیان اینکه برق در صورت اتصال جریان  مثبت ومنفی  به وجود می آید بنابراین ازدواج نیز باید مانند این امر انجام شود، گفت: ازدواج امر مهمی است و برای انسانیت لازم است.

 
وی ادامه داد: بحث جوانان بحث مورد اهمیتی بوده که این امر که چرا جوانان ازدواج نکرده و این مقوله کم شده است و طلاق زیاد به دلایل متعددی بستگی دارد در واقع این موضوع مربوط به 40 دلیل است که موضوع اقتصادی و فرهنگی 2 دلیل این امر هستند.

 
باهر بیان کرد: مشکلات اقتصادی امروز در جامعه مهم بوده که از جمله آن می‌توان به مسکن اشاره کرد چرا که این امر حرف اول را می‌زند زیرا جوانان در این زمینه از طرف پدر ومادر حمایت می‌شود و بسیاری از حوانان هستند که شغل نیز ندارند که این خود مشکل دیگر این قشر است.

 
این جامعه شناس بیان کرد: موضوع فرهنگی از جمله دلایل کاهش ازدواج است که مسئولیت پذیری جوانان بسیار کاهش یافته است. ولی باید مسئول این موضوع را در نسل گذشته نیز بدانیم چرا که آنها نیز به ازدواج کم توجهی کرده‌اند و اکنون فرزندان هزینه این اقدام پدر و مادر را می‌پردازند.

 
باهر گفت: ماهواره‌ها از دیگر عوامل موثر هستند که در خانه و خانواده وجود دارد و همچنین امر اشتغال برای جوانان بسیار مهم بوده که بسیاری از آنها از این امر به دور هستند.

 
حجت‌الاسلام ولی‌الله نقی پورنفر اظهار داشت: در دین مبین اسلام جامعه سالم مساوی است با خانواده‌های سالم، این تفکر که انسان پایدار محور توسعه پایدار است کلیت آن از نظر اسلام مورد قبول نیست، انسان در بستر خانواده اعتبار دارد، انسان بدون خانواده نه هویت سالم دارد و از نظر اجتماعی نیز اسلام آن را نمی‌پذیرد.

 
تأهل سالم، حداقل شرط سلامت روانی در مناسبات است

 
وی افزود: بنابراین تاهل سالم حداقل شرط سلامت روانی در روابط اجتماعی، اداری و سیاسی ما به حساب می‌آید، بحث خانواده 3 مساله اساسی دارد، یک تشکیل خانواده، دوم تحکمی خانواده و سوم تعالی خانواده. خانواده یک کلان شاخص کنترل صحت و سقم تدبیرهای نظام است که نقش سرنوشت‌سازی دارد.

 
نقی‌پورفر با اشاره به سوال پیامکی برنامه مناظره عنوان کرد: حداقل 60 درصد مسائل خانواده فرهنگی است و حداکثر 40 درصد مسائل خانواده اقتصادی است. مسائل فرهنگی خانواده هم یک بعد آموزش دارد، بعد مشاوره قدم به قدم دارد و بعد سوم همسریابی است. مسائل اقتصادی هم 3 مقوله دارد حداقل تامین مسکن، درآمد ماهیانه و حداقل امکانات زندگی است.

 
وی ادامه داد: از نظر منابع انسانی اگر بخواهیم آسیب‌شناسی کنیم طبیعتاً خانواده در مسائل اجتماعی بسیار تاثیرگذار است، خود جوانان نقش نخست را ایفا می‌کنند، به خصوص در تمام تحولات، در مساله خانواده در هر جامعه سالم محوری زنان در نقش همسری و مادری تعریف می‌شود. زنان با ازدواج شاغل می‌شوند و دو شغل الهی پیدا می‌کنند و تضمین سلامت خانواده با جایگاه مناسب خانم‌ها تعریف می‌شود یعنی اصلاح جامعه باید از خانواده شروع شود.

 
نقی‌پورفر تصریح کرد: تمام سازمان‌های اجتماعی باید در خدمت خانواده تعریف شوند و اگر ببینیم این ساختارها و قوانین تدبیری اندیشیده شده است  خیر آن باید در خانواده سرریز شود. اصلا بشر با خانواده پا روی زمین گذاشته است و هرگز انسان فرادا نداشته‌ایم. افراد با خانواده زندگی را شروع کرده‌اند و این ساختارهای اجتماعی ضرورت خانواده را خواسته است پاسخ بدهد.

 
وی بیان داشت: مدیران ما هم مدیران فرهنگی و هم مدیران اجرایی ما   نقش حیاتی  در سرنوشت جامعه دارند، ما در وهله نخست مشکلات در زمینه مدیریت‌های فرهنگی و اجرایی داریم، اولین تحول باید در زمینه انقلاب فرهنگی در اتاق‌های فکر کشور رخ دهد و این اتاق‌های فرهنگی ما مجمع تشخیص مصلحت و مجلس هستند. یک نمونه روشن بیان کنم ما پیشنهاد داده بودیم در مرکز پژوهش‌های مجلس اگر بخواهیم سازمان جوانان را ادغام کنیم باید زنان و خانواده را نیز داشته باشیم ولی بدون اینکه جواب مناسبی را به ما بدهند آمدند وزارت جوانان و ورزش را ایجاد کردند. در حالی که ورزش اولویت اول جوان نیست.

 
سهولت روابط نامناسب در برابر دشواری تشکیل خانواده

 
مهری سویزی رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان در بخش نخست مناظره که مربوط به اعلام نظرات در خصوص سوال طرح شده بوده، اظهار داشت: پرداختن به خانواده پرداختن به حقیقت انسان است اما چرا می‌بینیم که در رهروان ازدواج کم هستند؟ طبیعی است چرا که روابط نادرست و دوستی با جنس مخالف ارزان،‌آسان و فراوان هستند اما در مقابل شرایط تشکیل خانواده سخت و دشوار است.

 
وی با بیان اینکه باید تشکیل خانواده را آسان کنیم،‌ادامه داد: بنده 7 عامل را در کاهش ازدواج موثر می‌دانم که دو عامل آن اقتصادی و 5 عامل آن در حوزه فرهنگی است؛ وفور معاشرت‌های غلط زمینه را برای ازدواج کاهش می‌دهد، افزایش طلاق بین جوانان ناامیدی ایجاد می‌کند هجوم هنجارشکنی از نوع ماهواره‌ها و فضای مجازی و همچنین کمبود الگوهای ازدواج آسان و سعادتمند از مواردی است که باعث کاهش ازدواج محسوب می‌شود.

 
رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان به فیلم کوتاهی که ابتدای برنامه مناظره پخش شد و مربوط به زوجی بود 14 سکه مهر ازدواج‌شان بود، اشاره کرد و گفت: فیلم‌های تلویزیونی چقدر در ترویج این هنجارسازی‌ها تلاش کرده است؟ نکته بعدی که در کاهش ازدواج تاثیرگذار است بیکاری چشم‌گیر جوانان و رهاشدن گرگ تورم در زندگی مردم است.

 
وی افزود: وقتی ثبات قیمت‌ها وجود نداشته باشد بازتاب آن در زندگی مردم ظهور و بروز پیدا می‌کند در حین حال  باید دید رسانه‌ها در امر ترویج ازدواج آسان چه اقداماتی کرده‌اند. نکته بعدی موضوع  شناخت‌های درست است زیرا بسیاری از طلاق‌ها به دلیل این است که شناخت زوجین از یکدیگر به درستی انجام نمی‌شود چرا دخترها و پسرها بای دفکر کنند آغاز زندگیشان به جای نقطه صفر باید از نقطه بیست باشد.

 
مسائل فرهنگی دغدغه اصلی ازدواج است اما مسائل اقتصادی اثرگذاری بیشتری دارد

 
دکتر محمد عباسی وزیر سابق ورزش و جوانان با بیان اینکه هدف از زندگی، تکامل بشر است عنوان کرد: در حقیقت به گفته‌ تمامی حکما و دانشمندان هدف از زندگی تکامل بشر است و مولفه‌های تکاملی نشان دادند که انسان در رکن خانواده یکی از مهمترین عناصر اثرگذار در جریان تکامل بخشی بشر است.

 
وی با اشاره به اهمیت رکن ازدواج در تمامی تاریخ گفت: شرکت بزرگان و علما در جریان ازدواج نشان‌دهنده اهمیت این رویداد است و ازدواج علاوه بر تکلیفی که برعهده زوجین می‌گذارد تکلیفی را بر دوش سایر جریانات اجتماعی قرار می‌دهد.

 
عباسی تاکید کرد: ازدواج اگر بتواند مختصات حقیقی خودش را داشته باشد و آسان و به موقع اتفاق بیفتد می‌تواند جامعه را مورد حمایت قرار دهد.

 
وزیر سابق ورزش و جوانان با اشاره به پرداختن به موانع و دغدغه‌های موجود در امر ازدواج افزود: پرداختن به موانع و دغدغه‌های ازدواج می‌تواند هدایت‌گر باشد ولی نمی‌توان مشخصا عنوان کرد که کدامیک از عوامل اقتصادی یا فرهنگی در این مسئله مهمتر است.

 
وی ادامه داد: گرچه فرهنگ نقش اساسی را در این مسئله داراست ولی پرداختن به اقتصاد و پایش آن نیز باید اتفاق بیفتد.

 
عباسی تاکید کرد: از نگاه جوانان و دانشجویان مسائل اقتصادی مهمتر از مسائل فرهنگی است ولی امیدوارم در ادامه برنامه بتوانیم با پرداختن به مسائل فرهنگی به عنوان پایه مسائل اقتصادی به جمع‌بندی درستی برسیم.

 
وزیر سابق ورزش و جوانان تاکید کرد: من معتقد هستم که مسائل فرهنگی دغدغه اصلی در امر ازدواج است ولی به لحاظ اجتماعی اقتصاد اثرگذاری بیشتری دارد.

 
جانشینی هوس‌های سطحی به جای عشق از عوامل به تاخیر افتادن ازدواج جوانان

 
علی مطهری نماینده مردم تهران در ادامه این مناظره اظهار داشت: اولاً‌ باید مطرح کنم که روز اول ذی‌الحجه در قانون تسهیل ازدواج، تحت عنوان ازدواج جوانان نام گذاشته شده است که نسل آینده متعلق به جوانان و نسل فعلی متعلق به گذشته است.

 
وی ادامه داد: کشورهایی که به دنبال توسعه هستند روی نسل جوان سرمایه گذاری می‌کنند که ما نیز باید این اقدام را انجام دهیم و به امر ازدواج توجه ویژه کنیم.

 
این نماینده مجلس بیان کرد: در قرآن کریم در خصوص محبت زن و مرد به عنوان نشانه‌های خدا صحبت به میان آمده است و این امر را مقدس دانسته است.

 
مطهری اظهار داشت: در کلیسا به ازدواج بدبین هستند و این موضوع را نامقدس می‌دانند؛ ازدواج را برای تولید نسل و جلوگیری از روابط نامشروع دانسته و به همین دلیل در خصوص ازدواج اجازه می‌دهند. ولی باید بگوییم ازدواج نقش تربیتی دارد و در اسلام مقدس و به عنوان عبادت شناخته شده است که موجب تکامل زن و مرد می‌شود.

 
وی با بیان اینکه با ازدواج از خوددوستی به غیردوستی می‌رسیم، افزود: تنها با ازدواج به کمال می‌رسیم و این امر با مطالعه و جهاد صورت نمی‌گیرد .

 
این نماینده مجلس گفت: مشکل روابط خانوادگی مختص کشور ما نیست بلکه این موضوع جهانی بوده و نباید فکر کنیم که مخصوص کشور ما است؛ شانه خالی کردن جوانان از مسئولیت ازدواج، جانشینی هوس‌های سطحی به جای عشق و نادر شدن وحدت و صمیمت در تمدن امروز از عوامل به تاخیر افتادن ازدواج در جوانان است.

 
در غرب، خانواده را به چشم یک شرکت تجاری نگاه می‌کنند

 
مطهری بیان کرد: خانواده در اسلام با غرب بسیار متفاوت است چرا که یک همدلی ، وحدت و همرنگی در ایران وجود داشته و در غرب خانواده را به عنوان یک شرکت تجاری می‌دانند بنابراین ما نمی‌توانیم به مسائل مربوط به ازدواج و خانواده مانند مسائل راهنمایی و رانندگی و لوله کشی برق نگاه کنیم.

 
وی با بیان اینکه فریاد غرب در خصوص مشکلات خانوادگی بیشتر از ما است و ما نمی‌توانیم از آنها تقلید کنیم، ادامه داد: معتقدم علت اصلی افزایش سن ازدواج از موضوع فرهنگی است.

 
علی مطهری در این مناظره درباره تشریح قانونی که برای مسائل ازدواج در مجلس مصوب شده بود اظهار داشت: قانون تسهیل ازدواج جوانان در سال 84 تصویب شد یعنی در مجلس هفتم که البته آن موقع در مجلس حضور نداشتم، در آنجا تمهیدات خوبی برای تسهیل ازدواج جوانان پیش‌بینی شده است، مانند صندوق اندوخته ازدواج جوانان، کمیته سامان ازدواج که این کمیته باید هر 6 ماه یک بار و دولت نیز هر سال، یک بار به کمیسیون فرهنگی مجلس گزارش می‌داد.

 
وی افزود: مساله مسکن موقت برای کسانی که به تازگی ازدواج می‌کنند ظاهرا تا مدت 3 سال و کمک هزینه زندگی برای زوج‌هایی که به تازگی ازدواج کرده‌اند و هیچ‌کدام محل درآمدی ندارند به مدت 2 سال به صورت قرض‌الحسنه و همین طور در اختیار قرار دادن فضاهای مناسب برای برگزاری جشن و مراسم ازدواج از طرف نهادها، شهرداری‌ها و موسسات عمومی که از اینگونه امکانات دارند صورت پذیرد.

 
مطهری ادامه داد: این مسائل پیش‌بینی شده است و قرار بوده است که آیین‌نامه اجرایی این قانون هم حداکثر ظرف 3 ماه توسط دولت تهیه و به تصویب هیئت وزیران برسد که ظاهرا این کار انجام نشد و این قانون به طور جدی اجرا نشد به نظر می‌رسد قانون خوبی است و می‌توانست بخشی از مشکلات را حل کند.

 
تحریم و ادغام سازمان‌های ملی جوانان و تربیت بدنی، از دلایل اجرا نشدن قانون تسهیل ازدواج

 
وی در پاسخ به سوال مجری درباره اینکه این قانون بیشتر جنبه‌های اقتصادی دارد عنوان کرد: البته جنبه‌های فرهنگی نیز دارد مثلا در ماده 5 بند الف این قانون آمده است، تسهیل باورها و آداب و رسوم مانع و مزاحم ازدواج جوانان در مناطق مختلف کشور، تشویق جوانان و خانواده‌ها به برپایی مراسم‌های گروهی و کاهش هزینه‌های تشریفاتی ازدواج، و همین که روز اول ذی‌الحجه روز ازدواج جوانان نامگذاری شد، تا باعث تشویق مساله ازدواج شود. مثلا این قانون جنبه فرهنگی هم دارد حتی بحث صداوسیما نیز مطرح شده است زیرا در این مقوله وظایفی دارد ولی به هر حال بیشتر این قانون جنبه اقتصادی دارد و می‌توانست بخشی از این مشکل را حل کند.

 
مطهری بیان داشت: به هر حال امروز ما در یک شرایط خاصی هستیم یعنی از حدود 2 سال پیش با توجه به تحریم‌های اقتصادی ما الان در شرایط ویژه‌ اقتصادی هستیم و مشکلات دوچندان شده است بنابراین شاید اجرای بخشی از این مواد قانونی به خاطر کم شدن درآمدهای دولت شاید برای آن مشکل بوده است. به هر حال این قانون به درستی اجرا نشد و شاید ادغام سازمان ملی جوانان و سازمان تربیت بدنی به شکل وزارت ورزش و جوانان که خودش باعث شد وقفه‌ای ایجاد شود این مساله نیز باعث یکی از علت‌های درست اجرا نشدن این قانون باشد.

 
عباسی وزیر سابق ورزش و جوانان دولت یازدهم در بخش دوم این مناظره که مربوط به ارائه راهکارها بود، اظهار داشت: در زمان تصویب طرح قانونی که توسط مجلس انجام شد بنده نیز حضور داشتم؛ مفاد این طرح قانونی نشانگر این بود که مجلس دغدغه مهمی در تسهیل امور ازدواج داشته است اما در حال حاضر دغدغه مهم مسائل اقتصادی است به همین دلیل بیشترین مفاد این قانون به نیازهای جوانان پرداخته است.

 
مجلس دغدغه داشت اما بخش‌هایی از قانون اجرایی نشد

 
وی افزود: اصل موضوع خوب بود اما بنده  به عنوان یک فرد مطلع از فرایند تصویب این طرح می‌دانم قانون دلسوزی‌های خوبی داشته اما بخش‌هایی از آن اجرایی نشده است زیرا قانون آن را به دولت ابلاغ کرد و دولت آن را به سازمان مدیریت ارجاع داد. در ادامه اجرای این قانون وام قرضه‌الحسنه مطرح بود که در این زمینه نظام بانکی ارائه این وام را از محل قرضه‌الحسنه می‌دانست و این موضوع یکی از دغدغه‌هایی بود که برطرف نشد. زیرا صندوق مهر به عنوان ارائه وام ازدواج مطرح شد اما صندوق اندوخته جوانان که قرار بود تشکیل شود و در صورت تحقق آن می‌توانست اثرگذار باشد عملی نشد.

 
عباسی خاطر نشان کرد: مسکن مهر نیز بدل بسیار خوبی بود اما نقش شهرداری‌ها در این زمینه با توجه اینکه تحت تسلط دولت نیستند نادیده گرفته شد و در واقع آنهایی که باید در این امر مشارکت می کردند، نکردند. این در حالی بود که بخش بسیاری از افرادی که شامل مسکن مهر می‌شدند جوانان بودند.

 
عده‌ای از بیکاری می‌نالند و عده‌ای از بی‌عاری

 

دکتر باهر در پاسخ به این سوال که اگر مسائل اقتصادی نقش ویژه‌تری در بالارفتن سن ازدواج دارند چرا سن ازدواج در افرادی که از تمکن بالایی برخوردارند نیز بالاست، گفت: باید به این مسئله به صورت ذوالجنبتین نگاه کرد و اقتصاد شمشیر دولبه است و فقیر و غنی می‌توانند در برابر آن آسیب ببینند. یک عده از بیکاری می‌نالند و عده‌ای از بی‌عاری.

 
وی تاکید کرد: اقتصاد به عنوان فرهنگ است و همانطور که خداوند در قرآن فرموده به طور ضمنی تاخیر در ازدواج را به مسئله اقتصاد ربط می‌دهد و می‌گوید که خداوند در این مسئله کمک می‌کند.

 
باهر با اشاره به حدیث "من لا معاش له، لا معاد له" گفت: به عبارت ساده‌تر اقتصاد زیربنای سلامت و مرض جامعه است و فرهنگ، اجتماع و عرفان روبنای جامعه هستند.

 
وی با اشاره به مشکلات پسران در امر ازدواج تاکید کرد: امروز با اینکه بیش از 60 درصد پسران تحصیلات لیسانس دارند ولی چند درصد از آنها دارای شغل هستند؟ و چرا برخی برای به دست آوردن شغل مناسب به دنبال مهاجرت هستند.

 
باید برای پسران آماده ازدواج تسهیلات اشتغالی در نظر گرفت

 
باهر تاکید کرد: باید برای مسئله ازدواج مکانیزمی عملی پیشنهاد داد به عنوان مثال باید برای پسرانی که از آمادگی ازدواج برخوردارند اولویت اشتغال یا معافیت از سربازی را در نظر گرفت.

 
وی همچنین مشکلات دختران در امر ازدواج را تحصیل بالا و به طبع توقع بالا دانست که باعث شده در عین حال از بیکاری نیز رنج ببرند.

 
باهر در پایان با اشاره به فرمول ازدواج گفت: ازدواج برابر است با توفیقات مضاعف پسران بخش بر توقعات کم دختران.

 
دختران نگاه واقع‌گرایانه به ازدواج ندارند

 
رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان در ادامه گفت: معتقدم سر راه پسران مشکل اقتصادی و سرراه دختران مشکل فرهنگی برای ازدواج وجود دارد چرا که دختران نگاه واقع‌گرایانه به ازدواج ندارند که این امر بسیار مهم است که باید مورد توجه قرار گیرد.

 
وی ادامه داد: انسان‌هایی که به دنبال بهترین سالن‌ها و آرایشگا‌ه‌ها برای مراسم جشن ازدواج بودند حال به دنبال وکیل‌ها می‌دوند تا طلاق بگیرند بنابراین  این موضوع خوشبختی نمی آورند.

 
سویزی با بیان اینکه  بحث کارآفرینی برای پسران باید فراهم شود، عنوان کرد:در قانون 13 ماده و 4 تبصره در خصوص موضوع اقتصادی مطرح شده است که این قانون برای سال 1384 است ولی موضوع مهم این است که برای بازگشایی و اجرایی کردن این قانون چه کرده‌ایم. زمانی عطر قانون در فضا پخش می‌شود که آن قانون اجرایی شود.

 
رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان با اشاره به اینکه برخی از افراد که  ازدواج نمی‌کنند در واقع مشکلات خود را به شکل دیگری حل می‌کنند،‌گفت: تحصیلات بالای دختران مانع به تاخیرافتادن ازدواج نیست چرا که دانش بالا اشکال ندارد بلکه بینش غلط مشکلات را به وجود می آورد.

 
دختری با مدرک فوق‌لیسانس، زندگی را فقط آب‌گوشت درست کردن می‌بیند/باید بینش‌ها را تغییر داد

 
سویزی گفت: چندی پیش دختری جوان به بنده مطرح کرد که چرا ازدواج کنم وقتی قرار  است در زندگی آبگوشت درست کنم. این دختر فوق لیسانس داشت .اینجا  باید بگویم دانش بالا غلط نیست بلکه بینش دچار مشکل است بنابراین باید در کنار دانش با عناصر تربیت ساز بینش را به جوانان آموزش دهیم.

 
وی گفت: باید روی موضوع فرهنگ‌سازی ازدواج ساده و مستحکم و کاهش توقعات و تغییر نگرش‌ها اقدام کنیم که این کار باید ابتدا از خانواده و بعد الگوهای اجتماعی صورت گیرد.

 
سریال‌ها، «آه» مرفهان را هم درمی‌آورد

 
سویزی با اشاره به نقش رسانه‌ها در ازدواج آسان گفت: کدام برنامه ازدواج آسان را به جوانان نشان داده است در سریال‌ها زندگی را به نمایش می‌گذارند که حتی خانواده‌ دارا به آن زندگی آه می‌کشند چه برسد به نسل جوان.

 
وی ادامه داد: در دوران جنگ وضع اقتصادی ما نیز دچار مشکل بود و ما با کوپن جهیزیه را فراهم میکردیم؛ در آن دوران دشواری اقتصادی داشتیم ولی روند اقتصاد اینگونه نبود.

 
سویزی با بیان اینکه در حال حاضر بچه پولدارها نیز میل و رغبت به ازدواج ندارند، اظهار داشت:مشکل معیشتی جوانان و خانواده مسئله دردناک است که نمی توان در این خصوص چشم پوشی کرد چرا که برای گام نخست باید 40 میلیون هزینه کنیم که افرادی که سرمایه نداشته باشند حرف از ازدواج هم نمی‌زنند.

 
سردمداران فکری کشور دچار چالش هستند و وحدت رویه ندارند

 
ولی‌الله نقی‌پورفر در ادامه این مناظره اظهار داشت: ما اگر بخواهیم یک رفتار را عملیاتی کنیم قدم اول قانون آن است و قدم دوم ایجاد ساختارهای مناسب آن است و بعد منابع انسانی که می‌خواهد این موارد را عملیاتی کند منتها هر رفتاری یک پیوست فرهنگی نیاز دارد. اینکه اهمیت و اولویت خانواده‌ها در اتاق‌های فکر چقدر است از نظر بنده جای اشکال دارد. وقتی که یکی از افراد کاندیدای ریاست جمهوری می‌آید و عنوان می‌کند که اگر بنده رئیس‌جمهور شدم و اولویت اشتغال را به خانم‌ها می‌دهم نشان می‌دهد که اصلا الزامات خانواده را نمی‌شناسد. خانم‌ها با ازدواج طلبکار می‌شوند و آقایان بدهکار.  این بند هم قانونی است و هم