يکشنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٨
اخبار > از «آموزش‌هاي قبل از ازدواج» تا «راه‌كارهاي بعد از ازدواج»
 


  چاپ        ارسال به دوست

بسته کتاب به مناسبت روز ازدواج:

از «آموزش‌هاي قبل از ازدواج» تا «راه‌كارهاي بعد از ازدواج»

روز ازدواج یکی از آن روزهای مبارکی است که سال هاست آن طور که باید و شاید به آن توجه نشده است و بیشتر خبرهایی که در رابطه با آن می شنویم، مربوط به مراسم های ازدواجی است که مقارن با این روز برگزار می شود ولی جدا از این اتفاق های مبارک موضوعی که نباید از آن غافل شد بالا رفتن سن ازدواج به خاطر مسائل مختلف است که شاید یکی از اصلی ترین دلایل آن را بتوان در عدم شناخت مناسب هریک از گروه های پسر و دختر نسبت به مسائل مختلف انتخاب همسر و شرایط و پیش شرط های لازم برای ازدواج دانست. برای همین ما هم به سراغ معرفی بسته کتاب پیشنهادی به مناسبت روز ازدواج رفتیم تا با این کار سهم خود را در آشنا کردن مخاطبانمان با این موضوع انجام داده باشیم.

 

1. جوانان و انتخاب همسر:

این کتاب که به قلم «علی اکبر مظاهری» نگاشته شده است یکی از پرمخاطب ترین کتاب های موجود در حوزه ازدواج می‌باشد که شاید بزرگترین گواه این مدعا را بتوان ترجمه شدن این اثر به دو زبان انگلیسی و اردو دانست.

نویسنده در مقدمه کتاب چنین آورده است: «جوانان را بنگرید؛ با امید و آرزوهای فراوان و قلب هایی مالامال از عشق و شور، بر آغاز راهی نوین ایستاده و در اندیشه حرکت به سوی زندگی مستقل و پرمسئولیتند. دو تصمیم مهم، دو گردنه خطیر، دو قله بلند و دو انتخاب بزرگ پیش رو دارند که حتما باید از این دو گردنه و قله بزرگ بگذرند و درباره این دو مسئله مهم، تصمیم بگیرند و راه صحیح را انتخاب کنند. یکی انتخاب شغل است و دیگری انتخاب همسر. این دو تصمیم و انتخاب، هر دو بزرگ و حساسند، اما یکی از دیگری بزرگتر، حساس تر و مهم تر است و آن «انتخاب همسر» می باشد.

یکی از عارفان بزرگ می فرماید: «اگر انسان نصف عمرش را صرف نماید تا استاد شایسته ای پیدا کند، ارزش دارد زیرا در نیمه دیگر عمرش سعادتمند خواهد شد». اما من می گویم اگر انسان نصف عمرش را صرف کند تا همسری شایسته و متناسب با خود پیدا نماید، ارزش دارد، زیرا بقیه عمرش سعادتمند خواهد شد.»

این کتاب شامل هفت فصل است که به ترتیب دارای نام های فضیلت ازدواج، چه زمانی ازدواج کنیم، فایده تسریع و زیانهای تاخیر در ازدواج، مشکلات و موانع ازدواج، معیارهای انتخاب همسر،گزینش، دوران نامزدی می باشند و هدف اصلی در بحث های این کتاب آشنایی پسران و دختران با شیوه «انتخاب همسر» است تا بتوانند در این امر مهم و سرنوشت ساز، موفق شوند. این کتاب توسط انتشارات «پارسایان» به چاپ رسیده است.

 

2. خانواده در نگرش اسلام و روانشناسي:

این کتاب که با قلم «محمدرضا سالاري فر» به رشته ی تحریر در آمده است، یکی دیگر از کتاب هایی است که از باب روانشناسانه به موضوع انتخاب همسر و تشکیل خانواده پرداخته است. البته این دیدگاه منطبق بر آموزه های دینی و احادیثی که در رابطه با ازدواج داریم نیز هست. در واقع در اين كتاب تعاليم اسلام در خانواده در قالب روان‌شناختي بررسي مي‌شود و از توصيه‌هاي اسلام در اين زمينه، تبيينهاي روان‌شناختي ارائه مي‌دهد. از همین جهت با استفاده از آموزه‌هاي اسلام پیرامون خانواده در پی ارائه ی راهکارهایی كاربردي و عملياتي در جهت افزايش كارايي خانواده‌ها، حل مشكلات آنها و حركت در خانواده‌هاي متعادل و مطلوب از نظر اسلام است.

 اين كتاب، شرايط دقيق استفاده از برخي قوانين اسلام در خانواده را به‌طور عيني بيان مي‌كند، تا امكان هر‌گونه درك ناقص و سوءاستفاده از آنها را به كمترين حد رساند. اين كتاب به ديدگاه‌هاي جامعه‌شناختي و روان‌شناختي در خانواده توجه دارد كه با استفاده از اين ديدگاه‌ها و احتزاز از ضعفهاي احتمالي در آنها، آموزه‌هايي ارائه مي‌دهد كه براي خانواده‌هاي اين عصر مفيد خواهد بود.

 

3.آموزش هاي قبل از ازدواج:

 بدون شک عوامل رسیدن به موفقيت در ازدواج، نه به شانس است و نه به سرنوشت بلکه به مطالعه و مشاوره بستگی دارد.

در واقع یکی از بهترین راه هایی که با آن می توان به یک شناخت مناسب در دوره ی قبل از ازدواج رسید، استفاده از کتاب ها و مطالبی است که باعث می شود ذهن آدمی نسبت به شرایط و ویژگی های لازم برای یک ازدواج موفق آماده باشد.

کتاب «آموزش های قبل از ازدواج» که با همت «ابوالفضل بیرقی» به رشته ی تحریر در آمده است، یکی از این کتاب هاست. اين کتاب روش انتخاب موفق همسر آينده را به شما نشان خواهد داد. مطالب این کتاب به شما خواهد آموخت که چه خصوصياتي را برای انتخاب همسر آینده ی خود در نظر بگیرید، چگونه با او آشنا شويد، چگونه علاقه ي او را به خودتان افزايش دهيد و چگونه در زندگي زناشويي از بروز اختلافات جلوگيري کنيد؟

یکی دیگر از نکات مهم این کتاب برای افرادی است که ازدواج کرده اند. چرا که شامل نکات زیادی برای متاهلین است و در آن اشارات و ایده های بسیاری برای رفع مشکلات و ايجاد شور و حرارت و صلح و صفا در زندگی است.

 

4. مطلع عشق:

تا به حال رهنمودهای زیادی در رابطه با مسئله ی ازدواج از جانب مقام معظم رهبری برای جوانان بیان شده است. کتاب «مطلع عشق» مجموعه ای از این رهنمودهاست که با تیزهوشی نویسنده به بهترین نحو گردآوری شده است.

در بخشی از این رهنمودها که در این کتاب آمده است، می خوانیم: « خدای متعال از زن و مرد تنها خوشش نمی آید، مخصوصا آنهایی که جوانند و بار اولشان است. مخصوص جوانها هم نیست. خدای متعال از زندگی مشترک و مزدوج خوشش می آید. آدم تنها، مرد تنها و زن تنها که همـه عمر را به تنهایی می گذراند، از دید اسلام چیز مطلوبی نیست. مثل یک موجود بیگانه است در مجموعه پیکره انسانی. اسلام این طور خواسته که خانواده، سلول حقیقی مجموعه پیکره جامعه باشد نه فرد تنها. همچنین در این بخش به سنت پیامبر اعظم (ص)، ازدواج به موقع و ازدواج در حال شور و شوق تاکید شده است. ضمن آنکه ازدواج در آغاز احساس نیاز به عنوان امری مهم و از اختصاصات اسلام خوانده شده است.»

 

5.بروید با هم بسازید:

این کتاب که یکی دیگر از کتاب های گردآوری شده از بیانات مقام معظم رهبری برای جوانان است، نام خود را از جمله ی معروف امام خمینی (ره) خطاب به جوانانی که برای آن ها خطبه ی عقد می خوانند برگرفته شده است.

در بخشی از این کتاب که به همت «محمدرضا حدادی» تالیف شده است، می خوانیم: «سعی شما این باشد که در تمام دوران زندگی، به خصوص سالهای اول، این چهار پنج سال اوّل، با هم سازگاری داشته باشید. این طور نباشد که یکی اندکی ناسازگاری نشان داد، آن دیگری هم حتماً در مقابل او ناسازگاری نشان بدهد. نه! هر دو با هم سازگاری نشان بدهید و اگر دیدید همسرتان ناسازگاری کرد، شما سازگاری نشان دهید.این جا از آن جاهایی است که سازش و کوتاه آمدن خوب است.»

این کتاب توسط انتشارات «میراث قلم» در 80 صفحه روانه ی بازار شده است.

 

6.طلوع آشنایی، اهمیت و مراحل آشنایی پیش از ازدواج:

یکی از مهمترین دغدغه های ذهن هر جوان مسلمانی که قصد ازدواج را دارد، این است که بهترین روش آغاز مطالعه و شناخت برای آماده شدن ذهنی و فکری برای ازدواج چیست؟

 کتاب «طلوع آشنایی، اهمیت و مراحل آشنایی پیش از ازدواج» یکی از آن کتاب هاست که دارای ویژگی های منحصر به فردی مثل ذکر مراحل از آغاز مطالعه در مورد ازدواج تا جاری شدن صیغه ی عقد، آوردن احکام مختلف حقوقی و فقهی مرتبط با پیوند زناشویی و نیز ارائه ی کتاب شناسی بعضی کتاب های خوب مربوط به ازدواج تا تاریخ نگارش اثر در سال ۱۳۷۹ می باشد.

علاوه بر موضوعاتی که به آن اشاره کردیم، در بخش پیوست‌های کتاب به  مجموعه ای از قوانین فقهی– حقوقی در رابطه با ازدواج با عقد دائم، شرط‌های ضمن عقد، مهر، ازدواج موقت اشاره شده است.

این کتاب از آثار «مهدی رفیعی موحد» که انتشارات «بوستان کتاب» آن را روانه ی بازار کرده است.

 

7. تحکيم خانواده از نگاه قرآن و حديث:

به طور کلي موضوع خانواده، در سه محور، قابل بحث و بررسي است: «تشکيل خانواده، عوامل تحکيم و تعالي خانواده و آسيب‌ها و عوامل فروپاشي آن»

کتاب «تحکيم خانواده از نگاه قرآن و حديث» که با محوریت جمع آوری آیات و احادیث پیرامون این سه موضوع ذکر شده توسط آقای «محمد‌ ري‌شهري» تالیف شده است.

در بخشی از این کتاب می خوانیم:

« خانواده يکي از نهادهاي اجتماعي است که شالوده حيات اجتماعي محسوب گرديده و گذشته از وظيفه تکثير نسل و کودک پروري و در نتيجه ابقاء نوع بشر، وظايف متعدد ديگري از قبيل توليد اقتصادي و آموزش و پرورش، وظيفه جامعه‌پذيري و اجتماعي‌کردن فرد را نيز بر عهده دارد. بنابراين خانواده به عنوان عامل واسطي است که قبل از‌ ارتباط مستقيم فرد با گروه‌ها، سازمان‌ها و مؤسسات جامعه، نقش مهمي در انتقال هنجارهاي اجتماعي به وي ايفاء مي‌نمايد و از سوي ديگر با توجه به اينکه خانواده با نظام پايگاهي جامعه در ارتباط است . موقعيت فرد نيز تا حدودي مبتني بر موقعيت اجتماعي خانواده‌اش خواهد بود. نهاد خانواده، اصلي‌‌ترين رکن جامعه و بستر فرهنگ‌هاي گوناگون و زمينه‌ساز خوشبختي و يا بدبختي انسا‌ن‌ها و امت‌ها است. از اين رو، اسلام که برنامه سعادت و تکامل بشر است، عنايت ويژه‌اي به سلامت، رشد و پويايي اين نهاد سرنوشت‌ساز دارد.»

 

8. گلبرگ زندگی (مجموعه 3 جلدی):

این کتاب که به شکل پرسش و پاسخ تالیف شده است، نتیجه ی پاسخ‏گویی حجت الاسلام و المسلمین «حسین دهنوی» – کارشناس برنامه‏ی تلویزیونی گلبرگ در شبکه‏ی سه- به سؤالاتی است که جوانان و خانواده های آن ها از طریق ایمیل، پیامک و تلفن در طول این برنامه‏ی تلویزیونی مطرح کردند و پس از مدت کوتاهی به شکل مکتوب منتشر شده است.

استقابلا از این برنامه و کتابی که از طریق پرسش و پاسخ های آن منتشر شده است به حدی چشمگیر بوده است، مولفین آن به سرعت به سراغ تالیف جلدهای بعدی آن رفتند و البته آن ها نیز در برگیرنده ی سوالت مخاطبان در طول سری های بعدی این برنامه بودند.

این کتاب توسط انتشارات «خادم الرضا (ع)» به چاپ رسیده است. 

 

9. انتخاب همسر:

كتاب «انتخاب همسر» نوشته آيت الله اميني از قديمي‌ترين و معروف‌ترين كتابهاي اين حوزه است. شايد مطالعه اين كتاب براي جوانان اين روزها اين سوال را پيش بياورد كه آيا واقعاً بايد به اين ميائل عمل كرد؟ در جواب بايد گفت كه اگرچه ممكن است برخي مثالهاي كتاب مربوط به سالها پيش بوده و اين روزها ديگر كاربرد نداشته باشد، اما مزيت اصلي اين كتاب در  ارائهدسته بندي كاملي از معيارهاست.

يعني نويسنده رد اين كتاب تمام معيارهاي لازم براي انتخاب همسر را برشمرده است و اين به فرد در شرف ازدواج بساير كمك ميكند كه تصويريكلي از اين معيارها بدست بياورد. حال هر فرد ممكن است براي برخي ملاك‌ها مثال‌هاي امروزي‌تري به ذهنش برسد كه خب، اشكالي ندارد!


١٢:٣٦ - دوشنبه ١٥ مهر ١٣٩٢    /    عدد : ٣٠٥٥٧٣    /    تعداد نمایش : ٥٩٤٤


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پربازديدترين اخبار
عضو شورای مرکزی جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه لرستان گفت: قوانین پوشش و حجاب در دانشگاهها را تنها قاب گرفته ایم و به دیوار زده ایم.
برگزاري جشنواره نشريات دانشجويي دانشگاه هاي منطقه يك در دانشگاه علامه طباطبايي
جشنواره هنرهای تجسمی و صنایع دستی امام رضا (ع)
نشست معاون نهاد رهبري دانشگاه با والدين دانشجويان ورودي بهمن ٩٣ برگزار گرديد
افتتاح كتابخانه مجازي استادان
پوسترهای نمایشگاهی نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان اروپايي و آمريكايي
به‌قدری ضداولویت فیلم می‌سازیم که مشخص‌نیست مسائل جهان کجاست؟
شهاب مرادی: با اینگونه مردها ازدواج نکنید!
۲۰ دستورالعمل از آیت الله فاطمی نیا
ختم آنلاین قرآن کریم-هدیه به ارواح پاک شهدای دشت کربلا
ثبت نام سومین جشنواره روشنا، با عنوان سبک زندگی به همراه جوايز نفيس آغاز گرديد
آغاز ثبت نام عمره دانشگاهیان در سایت لبیک
استاد مجيدي دبير هم انديشي استادان دانشگاه هنر بر اثر بيماري سرطان چشم از جهان فروبست
نشست معاون نهاد رهبري دانشگاه با والدين دانشجويان ورودي مهر ٩٣
دوره دانش افزايي اساتيد دانشگاه هنر +گزارش تصويري
سفرنامه اردوي هنر و انديشه
گزارش تصويري اردوي هنر و انديشه دانشجويان دانشگاه هنر
با این کتاب به خواستگاری بروید!
مراسم توديع و معارفه رياست دانشگاه هنر برگزار شد
برگزاري مراسم نقالي در دانشگاه هنر
برگزيده شدن هيأت هنر در سوگواره هيئات سراسر كشور
نشست بسيج اساتيد دانشگاه هنر با حضور آقاي دكتر آشنا -مشاور فرهنگي رئيس جمهور- در پرديس باغ ملي دانشگاه هنر
شعرخوانی چهره برتر «قند پهلو» برای کلید روحانی!/ حمایت زیباکلام از بادکنک های بنفش!
شعری برای شهید علی خلیلی‎
خانواده برتر از منظر قرآن
سخنرانی مجیدی در سازمان ملل با موضوع اسلام هراسی
روایت درد و صبر؛ به بهانه گمشده یک مادر در یک «شیار»
اهداء تنديس تقدير به مركز مشاوه معاونت فرهنگی اجتماعی دانشگاه هنر
تحقیق یا کپی؛ دانشجو کدام را می‌پسندد؟
عکاسی شگفت انگیز از دانه های برف+تصاویر
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 80648 | بازدید امروز : 414 | کل بازدید : 3309651 | بازدیدکنندگان آنلاين : 5 | زمان بازدید : 0.52