جمعه ٣١ شهريور ١٣٩٦
اخبار > نشست سوم دانشگاههای هنری کشور عضو کمیته هنری بخش دانشگاهی جشنواره امام رضا (ع) در شهر شیراز برگزار شد
 


  چاپ        ارسال به دوست

نشست سوم دانشگاههای هنری کشور عضو کمیته هنری بخش دانشگاهی جشنواره امام رضا (ع) در شهر شیراز برگزار شد

سومین نشست از سلسله نشست های شورای سیاستگذاری کمیته هنری بخش دانشگاهی جشنواره بین المللی امام رضا (ع) در روز سه شنبه و چهارشنبه ۲۱ و ۲۲ اردیبهشت ماه به میزبانی دانشگاه هنر شیراز برگزار شد.
در این جلسه آقایان: دکتر ایرجی کجوری؛ مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر عسکری؛ رئیس دانشگاه هنر شیراز، حجت الاسلام والمسلمین دوست پرور؛ نماینده نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در دانشگاه هنردکتر سید محسن هاشمی؛ معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه هنر، حجت الاسلام والمسلمین شربیانی؛ معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه هنر اسلامی تبریز، عبدالرضا اثنی عشری؛ مدیر فرهنگی و اجتماعی دانشگاه هنر شیراز، ، محمد تکلو؛ مسئول دبیرخانه دائمی بخش دانشگاهی، رستمی؛ کارشناس فرهنگی دانشگاه هنر اصفهان به نمایندگی از خانم دکتر ملک معاون فرهنگی دانشگاه هنر اصفهان و خانم ها: روژین گلستانی؛ دبیر اجرایی کمیته هنری و فاطمه قزلو؛ مسئول دبیرخانه اصلی کمیته هنری حضور داشتند.
در ابتدای جلسه دکتر عسکری ضمن خوشامدگویی به حاضرین و اظهار خرسندی از آغاز برگزاری چنین جشنواره ای به شرح مختصری از تاریخچه تأسیس دانشگاه هنر شیراز پرداخت. 
استاد اثنی عشری نیز ضمن عرض تشکر و معرفی حاضرین از دکتر هاشمی دعوت کردند تا به شرح مفاد مهم کلیات طرح کمیته بپردازند.
دکتر سید محسن هاشمی ضمن از تشکر و قدردانی از میهمان نوازی و حضور ارزشمند دکتر ایرجی کجوری به حاضرین خیرمقدم گفتند. همچنین ایشان ضمن معرفی حجت الاسلام و المسلمین دوست پرور به عنوان نماینده نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در کمیته هنری حضور رسمی ایشان را به عنوان عضو شورای سیاستگذاری اعلام داشتند.
دکتر هاشمی همچنین به شرح کلیاتی از برگزاری جشنواره در سال گذشته پرداخته و شرح کوتاهی را از جلسات اول و دوم کمیته هنری در جشنواره امسال بیان کردند. ایشان همچنین تأکید کردند: «ضرورت است که جشنواره در کمیته هنری به صورت متمرکز برگزار شده و در اصل فعالیت این کمیته در چهار دبیرخانه در چهار دانشگاه هنر کشور به صورت واحد شکل می گیرد منتها با چهار حوزه جغرافیایی متفاوت. دانشگاه هنر شیراز جنوب کشور، دانشگاه هنر اصفهان مرکز کشور، دانشگاه هنر اسلامی تبریز غرب کشور و دانشگاه هنر در تهران، شمال و شرق کشور را از لحاظ فعالیت دبیرخانه ای پوشش خواهند داد.»
دکتر هاشمی در ادامه گفت: «در کمیته هنری با این رویکرد پیش آمدیم و با یک جمعیت ۲۳۰ هزار نفری دانشجوی هنر در سطح کشور روبرو هستیم که ظرفیت بالایی است. این جشنواره که یک جشنواره موضوعی است ممکن است در سال های اول و دوم جذب آثار با تعداد بالایی نداشته باشد ولی در سال های آتی با تثبیت جشنواره در یک زمان و فصل مشخص موجب می شود که آثار فراوانی مختص همین جشنواره تولید شود.»
همان طور که در کمیته هنری مصوب شد چهار دبیرخانه در چهار دانشگاه هنر شکل بگیرد به همان ترتیب مالکیت حقوقی و معنوی جشنواره متعلق به چهار دانشگاه به صورت یکسان خواهد بود. به غیر از اعضای شورای سیاستگذاری و بخش مالی جشنواره کلیه اعضای ارکان جشنواره دانشجو خواهند بود که همین امر موجب می شود که جشنواره فعال و پویا برگزار شود. البته برای استادان نیز در بخش غیررقابتی برنامه های برای حضور و مشارکت در نظر گرفته شده است. 
دکتر سید محسن هاشمی ضمن شرح تقویم جشنواره اعلام داشتند که پس از تأیید طرح کمیته رضوی در وزارت علوم فراخوان کمیته هنری به صورت سراسری اعلام خواهد شد. همچنین ایشان پس از خوانش بند بند طرح کمیته هنری اعلام کردند پنج دبیر دانشجو در بخش های مختلف به شرح: هنرهای تجسمی، هنرهای کاربردی و سنتی، هنرهای نمایشی، هنرهای موسیقایی و مطالعات هنر جشنواره زیر مجموعه دبیرخانه اصلی فعالیت خواهند داشت. لازم به ذکر است ۳۵ رشته زیرمجموعه هر یک از این شاخه ها در جشنواره پذیرش آثار خواهند داشت.  
دکتر هاشمی همچنین با ذکر اهداف کمیته هنری در جشنواره به نحوه تخصیص بودجه پرداختند.
دکتر عسکری با ابراز خشنودی از برداشتن چنین گام بزرگی در حوزه هنر کشور گفت: «هنر در همه جا با محدودیت مواجه است و این جشنواره با ظرفیت بالایی که دارد موجب توسعه هنر و دانشگاه های هنری خواهد شد. البته امید است بخش هنری در این جشنواره در سال های آتی بین المللی شود. از آنجا که خردورزی ایرانیان از صدر اسلام موجب شده تا هنر اسلامی در دل تمدن ایرانی به اوج خود برسد، موضوعیت اسلام در ایران یک محور خردمندانه به آن بخشیده است.
در ادامه این نشست دکتر ایرجی کجوری در آغاز سخنان خود به شرح مختصری از نحوه پشتیبانی جشنواره های دانشجویی تحت پوشش وزارت علوم علی الخصوص جشنواره تئاتر دانشگاهی، جشنواره تئاتر عروسکی، جشنواره نهال و ... پرداخته و خواستار پایه ریزی جشنواره های هنری در بخش های دیگر به ویژه هنرهای تجسمی شد. همچنین دراین خصوص گفت: «گستردگی جشنواره رضوی در تمام رشته های هنری در کمیته هنری بخش دانشگاهی جشنواره مبنایی برای ایجاد و تثبیت چنین جشنواره هایی در سال های آتی با یک برند مشخص است.» 
ایشان همچنین به ارائه گزارشی از فعالیت های فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در دانشگاه های سراسر کشور حتی در دورترین نقاط ایران پرداخته و ادامه داد: «دانشگاه ها علاوه بر به عهده داشتن رسالت فرهنگی، یک رسالت اجتماعی بر عهده دارند که باید در انجام فعالیت های فرهنگی و اجتماعی خود تلاش داشته باشند تا تمام دانشگاه ها را پوشش دهند و این فعالیت ها علی الخصوص جشنواره رضوی مختص به یک یا چند دانشگاه خاص نباشد.»
ایشان در خصوص تخصیص بودجه جشنواره رضوی اعلام کرد: «با توجه به برگزاری نشست خبری اخیر بخش دانشگاهی جشنواره بین المللی امام رضا (ع)، بودجه این جشنواره نسبت به سال قبل کاهش نداشته و با توجه به مشخص شدن بودجه بنیاد بین المللی امام رضا (ع) امید می رود که این بودجه افزایش نیز داشته باشد.»
حجت الاسلام و المسلمین شربیانی نیز در ادامه جلسه پیشنهاداتی درخصوص نحوه تخصیص جوایز داشت و پیشنهاد کرد: «جوایز چنین جشنواره ای که به نام امام رضا (ع) مزین شده می بایست درخصوص شأن حضرت بوده و اگر قرار قناعتی درخصوص بودجه جشنواره در پیش گیریم در میزان جوایز جشنواره کاهشی نداشته باشیم. با تقدیم جوایز متناسب با جشنواره دانشجویان جهت تولید آثار به جشنواره جذب می شوند که همین امر موجب می گردد تا دلهایشان به ضریح امام رضا (ع) گره بخورد که این خود از برکات این جشنواره خواهد بود.»
در ادامه جلسه نیز خانم گلستانی بندهای فراخوان کمیته هنری را شرح داده و حاضرین به بررسی و نقد فراخوان جهت تکمیل و نهایی شدن آن پرداختند. 
همچنین آقای رستمی راهکارهایی را در جهت ارتقای کیفی آثار از جمله برگزاری کارگاه های تخصصی در دانشگاه های عضو کمیته حتی دانشگاه های میهمان پیشنهاد کردند.


٠٨:٤٠ - يکشنبه ٢٦ ارديبهشت ١٣٩٥    /    عدد : ٤٩٣١٤٩    /    تعداد نمایش : ١١١١


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پربازديدترين اخبار
عضو شورای مرکزی جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه لرستان گفت: قوانین پوشش و حجاب در دانشگاهها را تنها قاب گرفته ایم و به دیوار زده ایم.
بازديد وزير علوم، تحقيقات و فناوري از پرديس باغ ملي دانشگاه هنر
برگزاري جشنواره نشريات دانشجويي دانشگاه هاي منطقه يك در دانشگاه علامه طباطبايي
جشنواره هنرهای تجسمی و صنایع دستی امام رضا (ع)
نشست معاون نهاد رهبري دانشگاه با والدين دانشجويان ورودي بهمن ٩٣ برگزار گرديد
افتتاح كتابخانه مجازي استادان
پوسترهای نمایشگاهی نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان اروپايي و آمريكايي
به‌قدری ضداولویت فیلم می‌سازیم که مشخص‌نیست مسائل جهان کجاست؟
شهاب مرادی: با اینگونه مردها ازدواج نکنید!
۲۰ دستورالعمل از آیت الله فاطمی نیا
ختم آنلاین قرآن کریم-هدیه به ارواح پاک شهدای دشت کربلا
ثبت نام سومین جشنواره روشنا، با عنوان سبک زندگی به همراه جوايز نفيس آغاز گرديد
آغاز ثبت نام عمره دانشگاهیان در سایت لبیک
استاد مجيدي دبير هم انديشي استادان دانشگاه هنر بر اثر بيماري سرطان چشم از جهان فروبست
نشست معاون نهاد رهبري دانشگاه با والدين دانشجويان ورودي مهر ٩٣
دوره دانش افزايي اساتيد دانشگاه هنر +گزارش تصويري
سفرنامه اردوي هنر و انديشه
گزارش تصويري اردوي هنر و انديشه دانشجويان دانشگاه هنر
با این کتاب به خواستگاری بروید!
مراسم توديع و معارفه رياست دانشگاه هنر برگزار شد
برگزاري مراسم نقالي در دانشگاه هنر
برگزيده شدن هيأت هنر در سوگواره هيئات سراسر كشور
نشست بسيج اساتيد دانشگاه هنر با حضور آقاي دكتر آشنا -مشاور فرهنگي رئيس جمهور- در پرديس باغ ملي دانشگاه هنر
شعرخوانی چهره برتر «قند پهلو» برای کلید روحانی!/ حمایت زیباکلام از بادکنک های بنفش!
شعری برای شهید علی خلیلی‎
خانواده برتر از منظر قرآن
سخنرانی مجیدی در سازمان ملل با موضوع اسلام هراسی
روایت درد و صبر؛ به بهانه گمشده یک مادر در یک «شیار»
اهداء تنديس تقدير به مركز مشاوه معاونت فرهنگی اجتماعی دانشگاه هنر
تحقیق یا کپی؛ دانشجو کدام را می‌پسندد؟
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 185728 | بازدید امروز : 1071 | کل بازدید : 2508963 | بازدیدکنندگان آنلاين : 4 | زمان بازدید : 0.44