مقدمه

بر اساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‎اي (مدظله العالی) مبنی بر تجديد نظر در اساسنامه شورای نمايندگان و دفاتر آنها در دانشگاه‎ها ( موضوع مصوبه شماره  1368/ د .ش  مورخ  28/4/69  شورای عالی انقلاب فرهنگی و اصلاحيه‎های آن) و ايجاد سازمان جديدی برای تحقق اهداف مورد نظر معظم له «نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‎ها» با اين اهداف‚ وظايف و سازمان تشكيل مي شود : 

ماده 1

نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‎ها كه در اين اساسنامه اختصارا «نهاد نمايندگی» ناميده مي شود‚ نهادی است كه زير نظر معظم له در كليه دانشگاهها و مراكز آموزش عالي به انجام وظايف مصرح در اساسنامه مي پردازد.

ماده 2 – اهداف

 1. توسعه و  تعميق آگاهي ها و علايق اسلامي دانشجويان و دانشگاهيان و تبيين ارزشهاي اسلامي.
 2. ايجاد وگسترش فضاي معنوي و اسلامي در دانشگاهها و رشد فضائل اخلاقي در دانشگاهيان.
 3. رشد بينش سياسي در محيط دانشگاهها .
 4. حمايت وهدايت فكري تشكلهاي دانشجويي و دانشگاهي .
 5. حاكميت بخشيدن به ارزشهاي اسلامي و انقلابي در سطوح اجرايي و علمي.
 6. مقابله با ترويج عقائد وافكار انحرافي و هجوم فرهنگي و تقويت روح خودباوري و استقلال فكري .
 7. تقويت پيوند حوزه و دانشگاه .

ماده 3 -  وظايف

 1. تبيين مسايل سياسي ‚ اجتماعي و فرهنگي از طريق برگزاري جلسات ‚ سخنراني و بحث و مناظره ‚ نشر مقالات و جزوات و مانند آن.
 2. انجام دادن مسئوليتهاي روحانيت در محيط دانشگاه مانند اقامه نماز جماعت و برپايي مجالس و محافل مذهبي و اهتمام به تعظيم شعائر اسلامي و مراسم ديني.
 3. اجراي برنامه هاي آموزشي ‚ پژوهشي و تربيتي در زمينه علوم و معارف اسلامي از قبيل :
  برگزاري گردهمايي ها ونشست هاي تخصصي ‚ جلسات پاسخ به سوالات ‚ نشر مقالات و جزوات و فعاليتهاي فوق برنامه و مانند آن.
 4. حضور فعال در ميان دانشجويان و دانشگاهيان به منظور راهنمايي وارشاد فكري و اخلاقي و پاسخ گويي به مسايل شرعي.
 5. هدايت تشكلها و نهادها و حركتهاي اسلامي دانشجويي و دانشگاهي و تقويت فعاليت هاي اسلامي در دانشگاه.
 6. مطالعه و بررسي وضع ديني و اعتقادي و گرايشهاي فرهنگي و سياسي در محيط دانشگاه و علل ضعفها و نارسا ئيها براي دستيابي به راه حلهاي مناسب.
 7. بسط فرهنگ امر به معروف و نهي از منكر و اقامه نماز در دانشگاهها .
 8. همكاري با نهادها و مراكز حوزوي و دانشگاهي و پشتيباني از آنها براي تقويت پيوند حوزه و دانشگاه.
 9. گزينش علمي و عمومي استادان دروس معارف اسلامي و نظارت بر كيفيت ارائه آن دروس و ارزيابي عملكرد آنان.
 10. تاييد رئيس پيشنهادي گروه معارف اسلامي قبل از معرفي به رئيس دانشگاه .
 11. نظارت بر رعايت موازين اسلامي و ارزشهاي انقلاب در امور اداره دانشگاهها ‚ تشكلها وفعاليتهاي فرهنگي و سياسي -  اجتماعي مراكز هنري و ورزشي و خوابگاههاي دانشگاهي و نيز نشريات داخلي دانشگاه.
 12. بررسي مقررات ‚ آيين نامه ها و بخشنامه ها ي راجع به امور فرهنگي در مراكز آموزش عالي و مؤسسات وابسته از نظر انطباق با معيارها و ارزشهاي اسلامي و انقلاب اسلامي .
 13. حمايت از نيروهاي متخصص و متعهد در دانشگاه.
 14. اعلام نظر كتبي در باره خلافهاي بين متون جزوات درسي و مباحث راجع به مباني ارزشها و ديدگاهها ي ديني و اسلامي از طرف دفتر مركزي نهاد ‚ به مسئولان ذيربط ‚ براي اصلاح

  ...

ماده 11

هيئت رئيسه دانشگاه با حضور مسئول دفتر نمايندگي نسبت به هرگونه پشتيباني و تامين نيازهاي دفتر اعم از نيروي انساني وفضا و تجهيزات در چارچوب امكانات دانشگاه ‚ تصميم گيري و اقدام مي كند.

ماجرای ویدئوی سعید جلیلی در ترکیه چیست؟!/ وقتی جلیلی همزمان با نخست وزیر، وزیر امور خارجه و رییس سازمان اطلاعات ترکیه دیدار کرد

این سفر و مذاکرات صورت گرفته در آن، به حدی برای مقامات ترکیه حائز اهمیت بود که طی آن یک مقام مسئول از ایران در یک ملاقات و به شکل همزمان، با سه مقام عالی‌رتبه ترکیه دیدار می‌کنند.

گروه سیاسی-رجانیوز: بلافاصله پس از اظهارات ضد ایرانی اردوغان، ویدئو کوتاه "51 ثانیه‌ای" در فضای مجازی منتشر شده که طی آن ادعا می‌شود دکتر جلیلی، در سفر خود به ترکیه و در جریان گفت و گو با رجب طیب اردوغان، مورد استقبال رسمی قرار نمی‌گیرد. 
 
به گزارش رجانیوز؛ این فیلم درصدد آن است تا نشان دهد که دبیر وقت شورایعالی امنیت ملی، با کم‌توجهی طرف ترک مواجهه شده و از این طریق ضعف مذاکره کننده وقت ایران را نشان دهد. اما واقعیت چیست؟!
 
فیلم مربوط به شهریور 1391 است که طی آن دکتر جلیلی برای گفت و گو با مقامات عالی‌رتبه ترک، به این کشور سفر می‌کند. برخلاف ادعای مطرح شده، نه‌تنها ممانعتی از انتشار فیلم مذکور در سطح رسانه‌ای به عمل نیامده بلکه فیلم مورد اشاره، همان زمان به شکل رسمی از طریق رسانه‌ ملی پخش شده است. 
احمد داوود اغلو وزیر خارجه وقت و هاکان فیدان رئیس سرویس سازمان اطلاعات و امنیت ملی ترکیه در لابی کاخ نخست‌وزیری این کشور به شکل رسمی از دکتر جلیلی استقبال به عمل می‌آورند و پس از برگزاری مراسم استقبال در لابی ، جمع حاضر به سمت محل گفت‌وگو با نخست‌وزیر ترکیه حرکت می‌کنند.
 
توازن؛ مذاکره همزمان یک مقام ایرانی با سه مقام ارشد ترکیه
دیدار صورت گرفته به حدی دارای اهمیت بود که در پایان جلسه، رجب طیب اردوغان نخست‌وزیر ترکیه شخصاً از دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران درخواست می‌کند تا علی‌رغم برنامه‌ریزی‌های قبلی تیم ایرانی، دکتر جلیلی نشست ثانویه‌ای نیز با وزیر خارجه و رئیس سرویس امنیت ترکیه برگزار کند. باتوجه به درخواست طرف ترکی این مسئله از جانب تیم ایرانی مورد پذیرش واقع می‌شود و نشست بعدی نیز حدود 5 ساعت به طول می‌انجامد. 
 
نکته مهمتر که با انتشار این فیلم لازم است یادآوری شود آن است که این سفر و مذاکرات صورت گرفته در آن، به حدی برای مقامات ترکیه حائز اهمیت بود که طی آن یک مقام مسئول از ایران در یک ملاقات و به شکل همزمان، با سه مقام عالی‌ رتبه ترکیه دیدار می‌کنند؛ چنان‌که در دیدار صورت گرفته نه‌تنها رجب طیب اردوغان نخست‌وزیر وقت، بلکه دکتر احمد داوود اوغلو وزیر خارجه وقت و هاکان فیدان رئیس سرویس سازمان اطلاعات و امنیت ملی ترکیه نیز حاضر بودند. طبعاً افرادی که اندک اطلاعی از تشریفات دیپلماتیک دارند بر این‌ موضوع واقفند که دیدار 1 مقام ایرانی با 3 مقام عالی‌رتبه ترک و آن هم به شکل همزمان، تا چه اندازه حائز اهمیت است.
 
همچنین با توجه به اهمیت دیدار، نزدیک به 20 رسانه داخلی و خارجی در محوطه کاخ نخست‌وزیری ترکیه حاضر بودند تا تحولات جلسه را پوشش دهند. برخی از این رسانه‌ها تحولات نشست را به شکل زنده پوشش خبری می‌دادند.
پس از برگزاری مذاکرات نیز دکتر احمد داوود اغلو وزیر خارجه وقت  به احترام مقام ایرانی وی را تا بیرون کاخ ریاست جمهوری بدرقه می‌کنند.
 
هدف فردی که مذاکره راهبردی و پراهمیت‌ 1 مقام ایرانی در برابر 3 مقام عالی‌رتبه ترکیه، آن هم باوجود استقبال و بدرقه رسمی و گرم مقامات ترک را این‌گونه ناشیانه زیر سوال می‌برد چه می‌توان خواند؟ شیطنت رسانه‌ای، هجمه بدون منطق یا ترس از ظهور دوباره دیپلماسی شرافت‌مندانه؟!
 
 
این فیلم مربوط به بیرون کاخ نخست‌وزیری ترکیه است که افراد مختلف از جمله خود اردوغان و داوود اوغلو بدون هیچ‌گونه تشریفاتی وارد کاخ نخست‌وزیری ترکیه(محل برگزاری مذاکرات) می‌شوند چرا که مذاکرات در پشت درهای بسته برگزار ‌شده است.
کلمات کلیدی
حمیدرضا علی غنی
تهیه کننده:

حمیدرضا علی غنی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *