مقدمه

بر اساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‎اي (مدظله العالی) مبنی بر تجديد نظر در اساسنامه شورای نمايندگان و دفاتر آنها در دانشگاه‎ها ( موضوع مصوبه شماره  1368/ د .ش  مورخ  28/4/69  شورای عالی انقلاب فرهنگی و اصلاحيه‎های آن) و ايجاد سازمان جديدی برای تحقق اهداف مورد نظر معظم له «نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‎ها» با اين اهداف‚ وظايف و سازمان تشكيل مي شود : 

ماده 1

نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‎ها كه در اين اساسنامه اختصارا «نهاد نمايندگی» ناميده مي شود‚ نهادی است كه زير نظر معظم له در كليه دانشگاهها و مراكز آموزش عالي به انجام وظايف مصرح در اساسنامه مي پردازد.

ماده 2 – اهداف

 1. توسعه و  تعميق آگاهي ها و علايق اسلامي دانشجويان و دانشگاهيان و تبيين ارزشهاي اسلامي.
 2. ايجاد وگسترش فضاي معنوي و اسلامي در دانشگاهها و رشد فضائل اخلاقي در دانشگاهيان.
 3. رشد بينش سياسي در محيط دانشگاهها .
 4. حمايت وهدايت فكري تشكلهاي دانشجويي و دانشگاهي .
 5. حاكميت بخشيدن به ارزشهاي اسلامي و انقلابي در سطوح اجرايي و علمي.
 6. مقابله با ترويج عقائد وافكار انحرافي و هجوم فرهنگي و تقويت روح خودباوري و استقلال فكري .
 7. تقويت پيوند حوزه و دانشگاه .

ماده 3 -  وظايف

 1. تبيين مسايل سياسي ‚ اجتماعي و فرهنگي از طريق برگزاري جلسات ‚ سخنراني و بحث و مناظره ‚ نشر مقالات و جزوات و مانند آن.
 2. انجام دادن مسئوليتهاي روحانيت در محيط دانشگاه مانند اقامه نماز جماعت و برپايي مجالس و محافل مذهبي و اهتمام به تعظيم شعائر اسلامي و مراسم ديني.
 3. اجراي برنامه هاي آموزشي ‚ پژوهشي و تربيتي در زمينه علوم و معارف اسلامي از قبيل :
  برگزاري گردهمايي ها ونشست هاي تخصصي ‚ جلسات پاسخ به سوالات ‚ نشر مقالات و جزوات و فعاليتهاي فوق برنامه و مانند آن.
 4. حضور فعال در ميان دانشجويان و دانشگاهيان به منظور راهنمايي وارشاد فكري و اخلاقي و پاسخ گويي به مسايل شرعي.
 5. هدايت تشكلها و نهادها و حركتهاي اسلامي دانشجويي و دانشگاهي و تقويت فعاليت هاي اسلامي در دانشگاه.
 6. مطالعه و بررسي وضع ديني و اعتقادي و گرايشهاي فرهنگي و سياسي در محيط دانشگاه و علل ضعفها و نارسا ئيها براي دستيابي به راه حلهاي مناسب.
 7. بسط فرهنگ امر به معروف و نهي از منكر و اقامه نماز در دانشگاهها .
 8. همكاري با نهادها و مراكز حوزوي و دانشگاهي و پشتيباني از آنها براي تقويت پيوند حوزه و دانشگاه.
 9. گزينش علمي و عمومي استادان دروس معارف اسلامي و نظارت بر كيفيت ارائه آن دروس و ارزيابي عملكرد آنان.
 10. تاييد رئيس پيشنهادي گروه معارف اسلامي قبل از معرفي به رئيس دانشگاه .
 11. نظارت بر رعايت موازين اسلامي و ارزشهاي انقلاب در امور اداره دانشگاهها ‚ تشكلها وفعاليتهاي فرهنگي و سياسي -  اجتماعي مراكز هنري و ورزشي و خوابگاههاي دانشگاهي و نيز نشريات داخلي دانشگاه.
 12. بررسي مقررات ‚ آيين نامه ها و بخشنامه ها ي راجع به امور فرهنگي در مراكز آموزش عالي و مؤسسات وابسته از نظر انطباق با معيارها و ارزشهاي اسلامي و انقلاب اسلامي .
 13. حمايت از نيروهاي متخصص و متعهد در دانشگاه.
 14. اعلام نظر كتبي در باره خلافهاي بين متون جزوات درسي و مباحث راجع به مباني ارزشها و ديدگاهها ي ديني و اسلامي از طرف دفتر مركزي نهاد ‚ به مسئولان ذيربط ‚ براي اصلاح

  ...

ماده 11

هيئت رئيسه دانشگاه با حضور مسئول دفتر نمايندگي نسبت به هرگونه پشتيباني و تامين نيازهاي دفتر اعم از نيروي انساني وفضا و تجهيزات در چارچوب امكانات دانشگاه ‚ تصميم گيري و اقدام مي كند.

در پیام تسلیتی رهبرانقلاب: آیت‌الله مصباح یزدی در تربيت شاگردان ممتاز اثرگذار و حضور انقلابی در میدان‌های مورد نیاز کم‌نظیر است / درگذشت ایشان خسارتی برای حوزه‌ علمیه و معارف اسلامی است

در پیام تسلیتی رهبرانقلاب: آیت‌الله مصباح یزدی در تربيت شاگردان ممتاز اثرگذار و حضور انقلابی در میدان‌های مورد نیاز کم‌نظیر است / درگذشت ایشان خسارتی برای حوزه‌ علمیه و معارف اسلامی است

حضرت آیت‌الله خامنه رهبر معظم انقلاب اسلامی درپی درگذشت عالم مجاهد فقید آیت الله محمدتقی مصباح یزدی پیام تسلیتی را صادر کردند.

سرلشکر سلامی: طرح شهید سلیمانی فرمول غلبه بر کرونا است

سرلشکر سلامی: طرح شهید سلیمانی فرمول غلبه بر کرونا است

فرمانده کل سپاه با بیان اینکه ما فرمول‌های غلبه بر کرونا را پیدا کرده‌ایم و طرح شهید سلیمانی نقطه مرکزی این یافته جدید کشور است، تاکید کرد: ادامه این وضعیت مهم‌تر است و مادامیکه وضعیت به حال خود رها شود روند بیماری به سرعت شتاب و اوج می گیرد.

ریشه یاوه گویی های عیسی کلانتری چیست؟

ریشه یاوه گویی های عیسی کلانتری چیست؟

پایۀ بسیاری از انحرافاتی که منجر به هتاکی‌ می‌شود و این روزها بعضا توسط مسئولان دولت نیز دیده می‌شود را باید در حوزۀ فرهنگ جست‌وجو کرد. نفوذ فرهنگی یکی از مهم‌ترین راهبردهای دشمن برای تحریف تاریخ انقلاب است که نمونۀ آن را در روزهای گذشته از زبان عیسی کلانتری شنیدیم. اما آیا این اظهارات سخیف به‌طور اتفاقی مطرح می‌شود و یا با ریشه‌یابی آن به رگه‌های عمیقی در حوزۀ فرهنگ می‌رسیم؟

تصویر ۳۴ سال قبل حاج قاسم در جلسه سرنوشت‌ساز جنگ

تصویر ۳۴ سال قبل حاج قاسم در جلسه سرنوشت‌ساز جنگ

زمانی که عملیات کربلای چهار در پاییز سال ۶۵ طرح‌ریزی و ابتدای زمستان اجرا شد، فرماندهان پس از شروع عملیات در شب اول بلافاصله متوجه شدند که دشمن از انجام این حمله باخبر است و عملیات لو رفته است.

آقای صالحی دستور دهید کتاب خاطراتتان را خمیر کنند/آقا "دستور فرمودند" یا " مشروط فرمودند"؟!

آقای صالحی دستور دهید کتاب خاطراتتان را خمیر کنند/آقا "دستور فرمودند" یا " مشروط فرمودند"؟!

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه 3 دی) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری با حذف تعیین معیارهای رجال سیاسی و مذهبی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری مخالفت کردند. این پیشنهاد، حذف ماده 2 قانون مذکور درخصوص تعیین معیارهای رجل سیاسی و مذهبی بود. نمایندگان مجلس با 75 رأی موافق، 165 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 245 نماینده حاضردر صحن مخالفت کردند. محسن زنگنه به عنوان ارائه کننده پیشنهاد دهنده حذف کل ماده 2 طرح مذکور گفت: در این ماده 2 قصد داریم معیارهای رجال سیاسی و مذهبی را تعریف کنیم، در حالی که براساس قانون اساسی این وظیفه برعهده شورای نگهبان است. این ماده اختیارات و فهم شورای نگهبان را محدود می کند و شاخص های آن دارای ابهامات زیادی است. ** التزام به ولایت فقیه باید عملی باشد نه اظهاری نماینده خرم آباد در مجلس گفت: التزام کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری به ولایت فقیه باید عملی باشد نه اظهاری؛ باید این التزام قابل سنجش باشد. مهرداد ویس کرمی نماینده خرم‌آباد در مجلس شورای اسلامی در جلسه علن