مقدمه

بر اساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‎اي (مدظله العالی) مبنی بر تجديد نظر در اساسنامه شورای نمايندگان و دفاتر آنها در دانشگاه‎ها ( موضوع مصوبه شماره  1368/ د .ش  مورخ  28/4/69  شورای عالی انقلاب فرهنگی و اصلاحيه‎های آن) و ايجاد سازمان جديدی برای تحقق اهداف مورد نظر معظم له «نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‎ها» با اين اهداف‚ وظايف و سازمان تشكيل مي شود : 

ماده 1

نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‎ها كه در اين اساسنامه اختصارا «نهاد نمايندگی» ناميده مي شود‚ نهادی است كه زير نظر معظم له در كليه دانشگاهها و مراكز آموزش عالي به انجام وظايف مصرح در اساسنامه مي پردازد.

ماده 2 – اهداف

 1. توسعه و  تعميق آگاهي ها و علايق اسلامي دانشجويان و دانشگاهيان و تبيين ارزشهاي اسلامي.
 2. ايجاد وگسترش فضاي معنوي و اسلامي در دانشگاهها و رشد فضائل اخلاقي در دانشگاهيان.
 3. رشد بينش سياسي در محيط دانشگاهها .
 4. حمايت وهدايت فكري تشكلهاي دانشجويي و دانشگاهي .
 5. حاكميت بخشيدن به ارزشهاي اسلامي و انقلابي در سطوح اجرايي و علمي.
 6. مقابله با ترويج عقائد وافكار انحرافي و هجوم فرهنگي و تقويت روح خودباوري و استقلال فكري .
 7. تقويت پيوند حوزه و دانشگاه .

ماده 3 -  وظايف

 1. تبيين مسايل سياسي ‚ اجتماعي و فرهنگي از طريق برگزاري جلسات ‚ سخنراني و بحث و مناظره ‚ نشر مقالات و جزوات و مانند آن.
 2. انجام دادن مسئوليتهاي روحانيت در محيط دانشگاه مانند اقامه نماز جماعت و برپايي مجالس و محافل مذهبي و اهتمام به تعظيم شعائر اسلامي و مراسم ديني.
 3. اجراي برنامه هاي آموزشي ‚ پژوهشي و تربيتي در زمينه علوم و معارف اسلامي از قبيل :
  برگزاري گردهمايي ها ونشست هاي تخصصي ‚ جلسات پاسخ به سوالات ‚ نشر مقالات و جزوات و فعاليتهاي فوق برنامه و مانند آن.
 4. حضور فعال در ميان دانشجويان و دانشگاهيان به منظور راهنمايي وارشاد فكري و اخلاقي و پاسخ گويي به مسايل شرعي.
 5. هدايت تشكلها و نهادها و حركتهاي اسلامي دانشجويي و دانشگاهي و تقويت فعاليت هاي اسلامي در دانشگاه.
 6. مطالعه و بررسي وضع ديني و اعتقادي و گرايشهاي فرهنگي و سياسي در محيط دانشگاه و علل ضعفها و نارسا ئيها براي دستيابي به راه حلهاي مناسب.
 7. بسط فرهنگ امر به معروف و نهي از منكر و اقامه نماز در دانشگاهها .
 8. همكاري با نهادها و مراكز حوزوي و دانشگاهي و پشتيباني از آنها براي تقويت پيوند حوزه و دانشگاه.
 9. گزينش علمي و عمومي استادان دروس معارف اسلامي و نظارت بر كيفيت ارائه آن دروس و ارزيابي عملكرد آنان.
 10. تاييد رئيس پيشنهادي گروه معارف اسلامي قبل از معرفي به رئيس دانشگاه .
 11. نظارت بر رعايت موازين اسلامي و ارزشهاي انقلاب در امور اداره دانشگاهها ‚ تشكلها وفعاليتهاي فرهنگي و سياسي -  اجتماعي مراكز هنري و ورزشي و خوابگاههاي دانشگاهي و نيز نشريات داخلي دانشگاه.
 12. بررسي مقررات ‚ آيين نامه ها و بخشنامه ها ي راجع به امور فرهنگي در مراكز آموزش عالي و مؤسسات وابسته از نظر انطباق با معيارها و ارزشهاي اسلامي و انقلاب اسلامي .
 13. حمايت از نيروهاي متخصص و متعهد در دانشگاه.
 14. اعلام نظر كتبي در باره خلافهاي بين متون جزوات درسي و مباحث راجع به مباني ارزشها و ديدگاهها ي ديني و اسلامي از طرف دفتر مركزي نهاد ‚ به مسئولان ذيربط ‚ براي اصلاح

  ...

ماده 11

هيئت رئيسه دانشگاه با حضور مسئول دفتر نمايندگي نسبت به هرگونه پشتيباني و تامين نيازهاي دفتر اعم از نيروي انساني وفضا و تجهيزات در چارچوب امكانات دانشگاه ‚ تصميم گيري و اقدام مي كند.

دیدار دکتر حناچی شهردار تهران با رئیس و مسئولان دانشگاه هنر

شهردار تهران با خواندن فاتحه ای برای مرحوم دکتر کشن فلاح (رییس اسبق دانشگاه هنر)، از فرصت پیش آمده و دیدار و گفتگو با همکاران حوزه ی شهری در دانشگاه هنر ابزار خرسندی کرده و به اقدامهای صورت گرفته در سالهای گذشته و دولتهای قبلی که در هماهنگی با مصوبات مربوط به احیای بافت مجموعه ی باغ ملی بوده است اشاره کردند.

دکترحناچی شهردار تهران، به همراه جمعی از مدیران ارشد شهرداری تهران بزرگ، روز دوشنبه ۲۴ شهریورماه، با رئیس و مسئولان دانشگاه درخصوص آغاز همکاریهای مشترک بین شهرداری و دانشگاه دیدار وگفتگو کردند. دکتر سلطانی رئیس دانشگاه هنر ضمن خیرمقدم به میهمانان و تبریک آغاز سال تحصیلی جدید حضور شهردار تهران در دانشگاه را مغتنم شمرده و به بضاعتها و توانمندیهای ذاتی هنر و انگیزه‌ی دانشگاه در راستای تعامل با شهرداری اشاره کردند. ایشان به قرارگرفتن دانشگاه هنر در بافت تاریخی و ارزشمند باغ ملی اشاره کرده و گفتند: حیف است که این اثر ارزشمند تاریخی در سطح کلان به مردم شناسانده نشود و حمایت شهرداری تهران می‌تواند حرکت ایجاد شده در دانشگاه را برای معرفی این مجموعه سرعت بخشد.‌

در ادامه، دکتر محمودی (عضو هیات علمی دانشکده معماری و مشاور رییس دانشگاه) به معرفی و تاریخ شکل گیری و ساخت بناهای متعدد مجموعه باغ ملی و میدان مشق پرداخته و گفتند استقرار دانشگاه هنر در این مکان با وجود مسایل و مشکلاتی که وجود داشته و دارد حداکثر بهره مندی را برای دانشجویان رشته های مختلف هنری خصوصا دانشجویان معماری و تجسمی به همراه داشته است.  ایشان در ادامه به طرحهای پیش بینی شده ی دانشگاه هنر، در صورت تبدیل میدان مشق به فضای شهری پرداختند.

شهردار تهران با خواندن فاتحه ای برای مرحوم دکتر کشن فلاح (رییس اسبق دانشگاه هنر)، از فرصت پیش آمده و دیدار و گفتگو با همکاران حوزه ی شهری در دانشگاه هنر ابزار خرسندی کرده و به اقدامهای صورت گرفته در سالهای گذشته و دولتهای قبلی که در هماهنگی با مصوبات مربوط به احیای بافت مجموعه ی باغ ملی بوده است اشاره کردند. ایشان تشکیل موزه های ایجاد شده در این مجموعه را حاصل همان مصوبات دانسته و استقرار دانشگاه هنر در این بافت را نیز قسمتی از سیاستهای آن دوره در جهت طرح توسعه و رفع نیازهای پنج دانشگاه شهر تهران بیان کردند.

دکتر حناچی توسعه ی قلمرو فضاهای شهری و بهره‌مندی عموم از این فضاها را یکی از کارهای مهم شهرداری معرفی کرده و در همین زمینه به تغییرات ایجاد شده در خیابان سی تیر و میدان امام خمینی ( توپخانه ) و .... اشاره کردند. تبدیل میدان حاکمیتی میدان مشق  به میدان مردمی اتفاقی است که با همکاری و کمک دانشگاه هنر و وزارت امور خارجه محقق می شود و در این میان نقش دانشگاه هنر تغییر روح این میدان است. ایشان به مرمت سر در باغ ملی پس از صد سال اشاره کردند و آمادگی کامل خود را برای بالا بردن کیفیت و شناساندن مجموعه ی باغ ملی و میدان مشق اعلام کردند.  دکتر حناچی در انتهای نشست به «برنامه ی تهران ۱۴۰۰» و نقش موثر دانشگاه هنر در برگزاری این برنامه اشاره کردند و گفتند توافقهای صورت گرفته میان شهرداری و دانشگاه می تواند ارزشهای شهری را شناسایی و احیا کند و تولید ثروت یعنی همین که بتوانیم این ارزشها را احیا کنیم. در پایان این دیدار حاضرین از مجموعه ی دانشگاه بازدید کردند.

 

کلمات کلیدی
حمیدرضا علی غنی
تهیه کننده:

حمیدرضا علی غنی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *