مقدمه

بر اساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‎اي (مدظله العالی) مبنی بر تجديد نظر در اساسنامه شورای نمايندگان و دفاتر آنها در دانشگاه‎ها ( موضوع مصوبه شماره  1368/ د .ش  مورخ  28/4/69  شورای عالی انقلاب فرهنگی و اصلاحيه‎های آن) و ايجاد سازمان جديدی برای تحقق اهداف مورد نظر معظم له «نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‎ها» با اين اهداف‚ وظايف و سازمان تشكيل مي شود : 

ماده 1

نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‎ها كه در اين اساسنامه اختصارا «نهاد نمايندگی» ناميده مي شود‚ نهادی است كه زير نظر معظم له در كليه دانشگاهها و مراكز آموزش عالي به انجام وظايف مصرح در اساسنامه مي پردازد.

ماده 2 – اهداف

 1. توسعه و  تعميق آگاهي ها و علايق اسلامي دانشجويان و دانشگاهيان و تبيين ارزشهاي اسلامي.
 2. ايجاد وگسترش فضاي معنوي و اسلامي در دانشگاهها و رشد فضائل اخلاقي در دانشگاهيان.
 3. رشد بينش سياسي در محيط دانشگاهها .
 4. حمايت وهدايت فكري تشكلهاي دانشجويي و دانشگاهي .
 5. حاكميت بخشيدن به ارزشهاي اسلامي و انقلابي در سطوح اجرايي و علمي.
 6. مقابله با ترويج عقائد وافكار انحرافي و هجوم فرهنگي و تقويت روح خودباوري و استقلال فكري .
 7. تقويت پيوند حوزه و دانشگاه .

ماده 3 -  وظايف

 1. تبيين مسايل سياسي ‚ اجتماعي و فرهنگي از طريق برگزاري جلسات ‚ سخنراني و بحث و مناظره ‚ نشر مقالات و جزوات و مانند آن.
 2. انجام دادن مسئوليتهاي روحانيت در محيط دانشگاه مانند اقامه نماز جماعت و برپايي مجالس و محافل مذهبي و اهتمام به تعظيم شعائر اسلامي و مراسم ديني.
 3. اجراي برنامه هاي آموزشي ‚ پژوهشي و تربيتي در زمينه علوم و معارف اسلامي از قبيل :
  برگزاري گردهمايي ها ونشست هاي تخصصي ‚ جلسات پاسخ به سوالات ‚ نشر مقالات و جزوات و فعاليتهاي فوق برنامه و مانند آن.
 4. حضور فعال در ميان دانشجويان و دانشگاهيان به منظور راهنمايي وارشاد فكري و اخلاقي و پاسخ گويي به مسايل شرعي.
 5. هدايت تشكلها و نهادها و حركتهاي اسلامي دانشجويي و دانشگاهي و تقويت فعاليت هاي اسلامي در دانشگاه.
 6. مطالعه و بررسي وضع ديني و اعتقادي و گرايشهاي فرهنگي و سياسي در محيط دانشگاه و علل ضعفها و نارسا ئيها براي دستيابي به راه حلهاي مناسب.
 7. بسط فرهنگ امر به معروف و نهي از منكر و اقامه نماز در دانشگاهها .
 8. همكاري با نهادها و مراكز حوزوي و دانشگاهي و پشتيباني از آنها براي تقويت پيوند حوزه و دانشگاه.
 9. گزينش علمي و عمومي استادان دروس معارف اسلامي و نظارت بر كيفيت ارائه آن دروس و ارزيابي عملكرد آنان.
 10. تاييد رئيس پيشنهادي گروه معارف اسلامي قبل از معرفي به رئيس دانشگاه .
 11. نظارت بر رعايت موازين اسلامي و ارزشهاي انقلاب در امور اداره دانشگاهها ‚ تشكلها وفعاليتهاي فرهنگي و سياسي -  اجتماعي مراكز هنري و ورزشي و خوابگاههاي دانشگاهي و نيز نشريات داخلي دانشگاه.
 12. بررسي مقررات ‚ آيين نامه ها و بخشنامه ها ي راجع به امور فرهنگي در مراكز آموزش عالي و مؤسسات وابسته از نظر انطباق با معيارها و ارزشهاي اسلامي و انقلاب اسلامي .
 13. حمايت از نيروهاي متخصص و متعهد در دانشگاه.
 14. اعلام نظر كتبي در باره خلافهاي بين متون جزوات درسي و مباحث راجع به مباني ارزشها و ديدگاهها ي ديني و اسلامي از طرف دفتر مركزي نهاد ‚ به مسئولان ذيربط ‚ براي اصلاح

  ...

ماده 11

هيئت رئيسه دانشگاه با حضور مسئول دفتر نمايندگي نسبت به هرگونه پشتيباني و تامين نيازهاي دفتر اعم از نيروي انساني وفضا و تجهيزات در چارچوب امكانات دانشگاه ‚ تصميم گيري و اقدام مي كند.

جنبش دانشجویی؛ اصیل‌ترین نگهبان آرمان‌های انقلاب و ملت

جنبش دانشجویی با همه اختلاف سلیقه ها، با همه فرازها و فرودها هنوز اصیل ترین و اطمینان بخش ترین نگهبان آرمان ها و آرزوهای انقلاب و ملت است

به گزارش خبرنگار تشکل‌های دانشگاهی خبرگزاری فارس، حجت الاسلام مصطفی رستمی نماینده رهبر معظم انقلاب در دانشگاه‌ها طی یادداشتی به مناسبت 16 آذر و روز دانشجو نوشت: روز دانشجو به یک معنا به عموم دانشجویان تعلق دارد، همه فرزندان این آب و خاک که به دانشگاه آمده اند تا بتوانند با مجهز شدن به دانش و خردورزی زیست و زمانه خود و جامعه شان را ارتقا دهند و در یک معنا خاص تر به فعالان سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، جهادی اختصاص دارد که سعی مشکور دارند تا ضمن علم آموزی میراث سترگ عدالت طلبی، آزادی خواهی، دینداری و استقلال طلبی را که 67 سال است بر دوش دارند به منزل مقصود برسانند. این روز را باید به گروه اول تبریگ گفت و به گروه دوم تبریک و خداقوت.

از جریان دانشجویی اصیل بریده از قدرت و ثروتی سخن می گوییم که چشم بیدار آرمان‌های انقلاب است، جریانی که نه به ورطه محافظه کاری که قتلگاه انقلاب است می افتد و نه در دام هیجانات تخریب‌گرایانه چپ ها و لیبرال ها، نه به مسلخ برخی گروههای منفک از مردم که خود را در چاردیواری های تنگ جناحی گرفتار کرده اند می رود، نه در دام سیاه کاری و سیاه نمایی های جماعت برانداز گرفتار می شود. هم در روزگار غفلت رسانه ها ی اصلی صدای فریاد خاموش کارگران هفت تپه هست و هم مددرسان مدافعان سلامت که پنجه در پنجه غول منحوس کرونا شده اند، عدالت را بدون آزادی نمی خواهد و هر دو اینها را جز در چارچوب استقلال که به معنای آزادی در قیاس یک ملت است معنا نمی کند، هوشمند است و ولایتمدار و پایبندی به این رکن مهم قانون اساسی را در دوگانه های جعلی ذبح نمی کند.

جنبش دانشجویی با همه اختلاف سلیقه ها، با همه فرازها و فرودها هنوز اصیل ترین و اطمینان بخش ترین نگهبان آرمان ها و آرزوهای انقلاب و ملت است، جریانی که باید بتواند در بزنگاه مهم فعلی و چند ماه آینده با نگاهی جامع برای برخاستن دوباره ایران، ایده و نگاهش را بیش از قبل به میان مردم ببرد و ادبیاتی تولید کند که ماحصلش امیدبخشی برای مشارکت متعهدانه در بازتولید و ترمیم گفتمان انقلاب در صحنه مدیریتی کشور باشد.

کلمات کلیدی
حمیدرضا علی غنی
تهیه کننده:

حمیدرضا علی غنی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *