مصاحبه دفتر نمایندگی نهاد رهبری دانشگاه هنر با سرکار خانم دکتر مافی تبار/ خیلی از مواقع مورد اجحاف قرار گرفتم ولی دلگرم نگاه او بودم

دریافت جایزه (مریم میرزاخانی ) در سومین جشنواره علم و زن بهانه ای شد تا به سراغ سرکار خانم آمنه مافی تبار برویم و سوالاتی را پیرامون موضوع از ایشان بپرسیم.البته  که به دلیل رعایت شیوه نامه های بهداشتی مصاحبه به صورت تلفنی انجام شد.

_ بعد از تماس همانگونه که وصفش را شنیده بودم، خانم دکتر با روی گشاده سلام و عرض احترام کردند وبنده هم متعاقبا سلام را پاسخ دادم و شروع به پرسیدن سوالات خود کردم:

در ابتدا خواستم کمی در مورد جشنواره برایم توضیح دهند و اینکه دقیقا ایشان چرا برگزیده شدند؟  این جشنواره دستاوردهای علمی زنان را در سه بازه سنی زیر چهل سال، چهل تا شصت و پنج و افزون بر آن مورد ارزیابی قرار می دهد و در شش گروه علمی انتخاب صورت می گیرد که بنده به لطف خدا منتخب گروه هنر و معماری در بازه سنی زیر چهل سال بودم و این انتخاب بر اساس رزومه و دستاوردهای سالیان تحصیلی و کاری من بوده است.

لطفا روند موفیت خود را تا به اینجا و تلاش هایی که برای رسیدن به آن انجام داده اید را برایمان توضیح دهید؟بی اغراق عرض می کنم که هرچه هست از لطف پروردگار است.اینکه بتوانم از آن ظرفیتی که در وجودم هست بهره بگیرم، در برابر سختی ها از پای ننشینم و در دشواری ها همراهی وجود خانواده و در راس آنها پدر و مادرم را احساس کنم که وجود پر مهرشان برای من مصداقی از معجزه و لطف الهی است. از علم و راهنمایی اساتیدی بهره مند شوم که تجربه حضور در دانشگاه را برای من رنگی دیگر بخشیدند که در بسیاری از مواقع نه فقط وجه علمی که رنگ معرفت دارد و آموزش انسانیت و اخلاق است. به نظرم آنچه در این مرحله به منصه ظهور رسید تلاش خانواده و جمعی از اساتیدم است که به لطف و مهر خداوندی، وجود بنده پذیرای آن شد. در تمام مراحل زندگی سعی کردم، هر لحظه متوجه آن باشم که فرصت حیات و سلامتی هدیه بیبدیل و تکرار ناشدنی است و بزرگترین سپاس و شکر بنده به درگاه خداوند بهره بردن درست از آن خواهد بود. تا به اینجا مسیر بسیار پر فراز و نشیبی را پیمودم که عبور از هر کدام برای من به سان معجزه بود اما اگر به او امید داشته باشی هرگز نا امید نخواهی شد حتی اگر ظاهر امر مطابق میل تو نباشد. منکر آن نمی شوم خیلی مواقع مورد اجحاف قرار گرفتم اما دلگرم نگاه او بودم و دعای خیر پدر و مادرم که بدرقه راهم بود، و ایمان داشتم  که << فان مع العسر یسرا>>

برای دانشجویان دانشگاه هنر چه توصیه ای دارید که بتوانند در شرایط کنونی در مقابل مشکلات و سختی ها تاب آورند؟در جهان همیشه دشواری بوده و خواهد بود. بزرگانی از قبل از ما میزیسته اند همچون پروفسور حسابی که به مراتب مسیر های سخت تری را طی کرده اند. مطالعه زندگینامه ایشان بسیار به من آموخته است که چگونه بین تمام جوانب زندگی فردی و اجتماعی تعامل برقرار کرده اند و به عنوان یک اندیشمند چندبعدی، نمونه کامل یک فرهیخته مسلمان شیعه ایرانی بوده اند.اینکه فکر کنیم سختی و دشواری،خاص ما و شرایط اکنون است کاملا ناروا و جهت نادیده گرفتن مسئولیت خویشتن است. ایمان داشته باشیم که اگر به جایگاه و شان انسانی خود آگاه باشیم و عملکرد متناسب با آن را دنبال کنیم به طور حتم با یک زمانبندی مناسب به هدف مطلوب دست خواهیم یافت. این مطالب را از زبان کسی می شنوید که با افتخار فارغ از هر گونه لقب، نسبت خانوادگی و رابطه توانسته قدم کوچکی در عرصه علم بردارد. تلاش و همت صادقانه انسانی در سایه ایمان به قدرت لایزال الهی کار خودش را خواهد کرد.

در پایان  از ایشان از بابت وقتی که در اختیار بنده و مجموعه نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه هنر قرار دادند تشکرکردم.  

 

کلمات کلیدی
حمیدرضا علی غنی
تهیه کننده:

حمیدرضا علی غنی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *