خلاصه مباحث مطرح شده در کارگاه "تعارض بین همسران"

معاونت فرهنگی و اجتماعی با همکاری مدیریت برنامه،بودجه،تحول اداری و بهره وری برگزار کرد.

معاونت فرهنگی و اجتماعی با همکاری مدیریت برنامه،بودجه،تحول اداری و بهره وری، کارگاهی تحت عنوان "تعارض های رفتاری همسران"در روز یکشنبه سوم اسفند ماه  99 برگزار کرد.

در بتدای این کارگاه که به صورت وبینار بود حجت الاسلام و المسلمین دوست پرور ضمن تشکر از معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه هنر فرمودند که در نگاه نخست وجود اختلاف را باید یک نعمت دانست چرا که بخش زیادی از رشد ما انسان هابه دلیل اختلافاتی است که داریم، اختلاف ابداً چیز بدی نیست و اگر خداوند متعال به وجود آورنده این اختلاف است پس لطف و نعمت است و خیر و برکت دارد چرا که خدا جز خیر و برکت برای بندگانش نمی خواهد و اگر از این زاویه به موضوع بنگریم این اختلاف باعث پیشرفت می شود. وی افزود تفاوت در زندگی زناشویی امری طبیعی است به دلیل اینکه زن و مرد محصول تربیت دو فرهنگ و دیدگاه مختلف هستند و این اختلاف حتما به وجود می آید، شما دقت کنید به  برادر و خواهر خودتان با وجود اینکه از یک پدر و مادر متولد شده اید و زیر یک سقف و با یک فرهنگ تربیت یافته اید کلی اختلاف دارید چه رسد به اینکه از دو خانواده و فرهنگ متفاوت باشید.

مسئول محترم نهاد رهبری دانشگاه هنر در ادامه، تعارض های موجود بین همسران را نام بردند که از آنها می توان به مسائل مالی که آن را زمینه اصلی تعارض بین همسران دانستند اشاره کرد تعارض دیگری که ذکر شد، کار در خانه بود که اکثر همسران دچار این اختلاف هستند که  وظایف خانه به عهده چه کسی است و در دنیای امروز که زنان همپای مردان در حال کار در بیرون از خانه هستند آیا باز هم همه وظایف منزل به عهده زن است؟  ایشان فرمودند اگر خانمی این چنین است مرد باید آستین همت بالا زند و کنار دست همسر خود به انجام کارهای خانه بپردازد.

تعارض دیگری که مطرح کردند رفت آمد با اقوام و نزدیکان بود که یکی از اختلافات جدی بین همسران را همین دانستند واین نکته را نیز اضافه کردند که با وجود همه اختلافات در این بخش ما مجاز به قطع رحم و ارتباط با اقوام و نزدیکان خود نیستیم چرا که خداوند متعال از این کار نگران می شود و گوش مارا می کشد.

حجت الاسلام و المسلمین دوست پرور یکی دیگر  از اختلافات بین همسران را ناشی از سبک زندگی پیشین آنها دانست و اینکه افراد می خواهند همانطوری باشند که قبلا بودند با همه آزادی ها و راحتی هایی که داشتند و  این امکان پذیر نیست چرا که درحال حاضر مسئولیت یک زندگی را بر عهده آنهاست.

 ایشان در بخش دوم سخنان خود راه رفع این تعارض ها را نگاه سازنده دانستند و آن  را به سه دسته: پذیرش دیدگاه، باز بودن درب گفتگو و حل مسئله تقسیم نمودند و در این سه بخش نکاتی مطرح کردند که مهمترین آن این بود که در حل تعارض های موجود بین همسران آن دو باید به گونه ای عمل کنند که شکوهشان در بین فرزندان شکسته نشود و بچه ها باید از والدین خود یک حرف را بشنوند.

در بخش سوم و پایانی بحث، ایشان اشاره ای به آثار این نگاه سازنده داشتند و فرمودند رضایت مندی از زندگی،سلامت خود و خانواده، رشد و توسعه رفتار اجتماعی، انعطاف پذیری اجتماعی و رشد و تربیت فرزندان در محیط خوب و آرام از برکات نگاه سازنده است.  

 

کلمات کلیدی
حمیدرضا علی غنی
تهیه کننده:

حمیدرضا علی غنی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *