هم اندیشی استادان هنر با عنوان هنر و اخلاق

هفتادو دومین هم اندیشی اعضاء هیئت علمی دانشگاه هنر با موضوع هنر و اخلاق برگزار شد

 به گزارش ترنج: هفتادو دومین هم اندیشی اعضاء هیئت علمی دانشگاه هنر با موضوع هنر و اخلاق برگزار شد. 

در این  نشست که همانند نشست قبلی در سالن جانبزرگی و با تعداد 25 نفر برگزار شد، پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید حجت الاسلام دارابی چند دقیقه ای  در باره اخلاق صحبت نمودند و بعد از آن جناب آقای دکتر بنی اردلان پیرامون موضوع جلسه شروع به صحبت کردند. ایشان در ابتدا به معرفی چند کتاب که در فرهنگ ما درباره اخلاق نکاتی را مطرح کردند پرداختند.

دکتر بنی اردلان بیان داشتند که ادبیات ما بنیاد معرفت شناسی ما است و به تعبیر دقیق تر هستی شناسی و وجود شناسی ماست و اینکه نسبت ما با هستی، ادبیات است و متاسفانه ما از این امر غفلت کردیم که استادان ادبیات سهم بسزایی در دور کردن ما از ادبیات داشته اند چرا که جنبه معرفت شناسی و هستی شناسی آن را حذف کردند.

دکتر بنی اردلان اخلاق توصیف شده توسط کانت را اخلاق مبتنی بر عقل دانستند و گفتند که خطاها همه از ناحیه عقل صورت میگیرد نه ادراکات حسی. در غرب نیز این اختلاف بین عقل و حس وجود دارد. در تفکر ما قائل هستند که خرد همان اخلاق است و اخلاق همان هنر و هنر همان معرفت است و هنر وسیله ای است برای نشان دادن و بیان کردن حس و درواقع می توان گفت هنر ابزاری برای فهماندن حس فرد مورد نظر به دیگران است بنابر این، بی اخلاقی هایی که در هنر امروز وجود دارد اصلا هنر نیست ما به اشتباه آن را هنر می نامیم.

وی در ادامه فرمود که عرفا برای اینکه بتوانند یک تعبیر از اخلاق و خرد و معرفت و هستی شناسی داشته باشند واژه ی عشق را به کار بردند و در واقع عشق برگرفته از چهار واژه ای است که بیان شد  و این عشق در ابتدا از سنایی شروع شد و احمد غزالی اولین کسی بود که این واژه را تفسیر کرد.

ایشان اضافه کردند که امر معنوی و نامحسوس مفاهیم معنوی را فقط با هنر می توان انتقال داد که سنت ما هم در ایران بر همین مبنا استوار است و ایرانی ها فهمیدند که برای انتقال حقایق نامحسوس باید آن را محسوس کرد و این اتفاق جز از طریق هنر میسر نشد و قصه و داستان سرایی از همین جا شکل گرفت و ایرانیان از پیش از اسلام و در زمان اردشیر بابکان متوجه شدند که توانایی قصه گفتن را دارند.

دکتر بنی اردلان همچنین بیان داشتند که در سنت ما علم و عمل از هم منفک نیستند و علم زمانی مصداق پیدا می کند که عمل رخ دهد و هنر رجوعش به هستی و به اسماء صفات است لذا هنر اخلاقی داریم و هنر غیر اخلاقی نداریم. در پایان نیز اساتید حاضر به بیان نظرات خود پرداختند. 

حمیدرضا علی غنی
تهیه کننده:

حمیدرضا علی غنی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *