هفتادو ششمین نشست هم اندیشی

هفتاد وششمین جلسه از سلسله نشست های هم اندیشی استادان با موضوع" چه کسی تصمیم می گیرد، چه چیزی زیبا باشد." برگزار گردید.

این نشست که با حضور اعضای هیئت علمی در سالن پژوهش پردیس باغ ملی برگزار شد از ساعت 14 روز دوشنبه 8 آذر ماه شروع شد و تا ساعت 16 به طول انجامید.

در ابتدای این جلسه حجت الاسلام و المسلمین محمد دوست پرور در مورد چیستی زیبایی مطالبی را بیان کردند و فرمودند بهترین تعریف از زیبایی تعریف نکردن زیبایی است.

 سرکار خانم حاجیانی از گروه طراحی پارچه علت بهم ریختگی انسان ها پس از دیدن یک چیز زیبا را دلیل بر کمال گرایی آنان دانستند و دکتر پورشبانان نیز وجود تفاوت در  ملاک و معیار زیبایی در جامعه  را متولیان آن جامعه عنوان نمودند.

استاد بوذری از دانشکده تجسمی نیز عرضه داشتند زیبایی چیزی نیست جز آن چیزی که در درون شما شوق و نشاط ایجاد کند و همچنین استاد نیکویی از گروه فرش، زیبایی را یک چیز کاملا نسبی دانسته و گفتند زیبایی به معنای به ما هو زیبایی وجود ندارد.

نظر دکتر ندرلو این بود که درست است زیبایی یک چیز نسبی است اما یک شی که زیباست همه بر زیبایی آن اتفاق نظر دارند و دکتر علی مازیار از گروه فلسفه هنر، زیبایی را به سه بخش عینی، ذهنی و اعتباری تقسم کردند و به شرح آن پرداختند. در ادامه دکتر جلالی پور عقیده داشتند زیبایی چیزی است که در یک پدیده جمع می شود تا از آن آشنایی زدایی کند.

دکتر عسگری و سرکار خانم مافی تبار نیز به بیان نظرات خود پرداختند و در پایان آقای دکتر مریدی در مورد زیبایی و تشخیص یک چیز زیبا بحث "سلیقه کار" و "سلیقه نه کار" را مطرح کردند و معتقد بودند که در گذشته سلیقه کار رواج داشته ولی در عصر مدرن امروز سلیقه نه کار رواج دارد.

کلمات کلیدی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *