مطالبه هزاران دانشجو در انتظار تصمیم وزارت علوم/ تخفیف شهریه برای همه دانشگاه‌ها تعیین تکلیف می‌شود

چند هزار دانشجو برای تخفیف شهریه در ترم کرونایی در فارس من کمپین ایجاد کرده‌اند، در پیگیری خبرنگار فارس مشخص شد که قرار است یک تصمیم کلی برای تعیین تکلیف تخفیف شهریه دانشجویان در وزارت علوم اتخاذ و به دانشگاه‌ها ابلاغ شود.

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، برخی کاربران فارس با ثبت شده در سامانه فارس من کمپین های متعددی را درباره شهریه دانشگاه ها در ترم کرونایی طرح کرده اند و خواستار رسیدگی به این موضوع شده اند.

از جمله اینکه برخی کاربران با ثبت سوژه ای با عنوان «نه به پرداخت کامل شهریه دانشگاه به دلیل کرونا» پرسیده اند که چرا باید برای آموزشی که ندیده ایم شهریه کامل پرداخت کنیم؟ برخی دیگر هم نوشته اند که «با رکود اقتصادی کرونا شهریه دانشگاه‌ها را تخفیف دهید» یا برخی دیگر خواسته اند که «دانشگاه‌ها دریافت شهریه را به تعویق بیندازند» یا «تخفیف و تقسیط برای شهریه دانشجویان به علت کرونا» در نظر بگیرند، برخی دیگر از دانشجویان هم از مسوولان خواهش کرده اند که «به دانشجویان شهریه پرداز دانشگاه‌ها در زمان شیوع کرونا رحم کنند».

همچنین دانشجویان پردیس ها هم مطالبه مشابهی دارند و با ثبت سوژه های «درخواست دانشجویان پردیس شریف به بازگرداندن شهریه»، «چرا شهریه پردیس خودگردان دانشگاه شریف در شرایط کرونا کاهش نیافت؟»، «اخذ شهریه دانشگاه شریف در روزهای کرونا»، «چرا شهریه پردیس دانشگاه‌ تهران کاهش نیافت؟»، «شهریه پردیس‌های خودگردان عودت داده شود» خواستار «عدم افزایش شهریه دانشگاه آزاد و پردیس دانشگاه‌ های دولتی» شده اند و اعتراض خود را در این باره اعلام کرده اند.

همچنین برخی دانشجویان سنواتی هم درباره شهریه مطالبه دارند و در سوژه ای بر «عدم دریافت شهریه از دانشجویان سنواتی» تاکید کرده اند.

*چه موقع دانشجویان می توانند شهریه ای که پرداخت کردند را پس بگیرند؟ 

با طرح این مطالبه این سوال مطرح می‌ شود که اساسا چه موقع دانشجویان می توانند شهریه ای که پرداخت کردند را پس بگیرند؟

در پاسخ به این سوال سید حسین حسینی معاون آموزشی دانشگاه تهران به خبرنگار فارس گفت: اگر دانشجویی از خدمات دانشگاه در این ترم استفاده نکرده باشد می تواند شهریه خود را پس بگیرد؛ در واقع اگر دانشجو شهریه پرداخت کرده اما خدمت در ازای آن دریافت نکرده می تواند درخواست عودت شهریه را بدهد یا بابت شهریه بستانکار شود.

وی ادامه داد: اگر دانشجویی درخواست حذف ترم یا مرخصی بدون احتساب در  سنوات داده و دانشگاه با موجه تشخیص دادن دلیل دانشجو، با درخواست او موافقت کرده است، دانشگاه می تواند شهریه ای که دانشجو پرداخت کرده را بازگرداند اما اگر دانشجو از خدمات دانشگاه استفاده کند در آن صورت نمی‌تواند بگوید که از خدمات استفاده نکرده ام و در نتیجه می خواهم شهریه را پس بگیرم.

*تخفیف شهریه برای همه دانشجویان در کار خواهد بود 

با اینکه آموزش ‌های مجازی دانشگاه ها برقرار است و دانشجویان از طریق سامانه های الکترونیکی دروس خود را پیگیری کردند؛ اما برخی دانشجویان می ‌گویند بین خدمات حضوری و خدمات مجازی تفاوت وجود دارد و از این رو باید شهریه این دو روش آموزشی دانشگاه هم متفاوت باشد.

در پیگیری خبرنگار فارس از این موضوع از دانشگاه ها مشخص شد که این موضوع که دانشجویان خدمات آموزش حضوری از دانشگاه دریافت نکرده اند و اینترنت از خدمات مجازی استفاده کردند و بین خدمات مجازی و خدمات حضوری تفاوت هایی وجود دارد از سوی دانشگاه ها پذیرفته شده است. از این رو اغلب دانشگاه ها در نظر دارند که برای همه دانشجویان شهریه پرداز، تخفیفی را در قالب تخفیف شهریه اعمال کنند.

*تصمیم گیری هماهنگ درباره میزان تخفیف دانشجویان توسط وزارت علوم

خبرنگار فارس موضوع تخفیف شهریه را از مدیر یک پردیس دانشگاه دولتی که دانشجویان زیادی در این دانشگاه برای تخفیف شهریه در فارس من کمپین راه اندازی کرده بودند، پیگیری کرد.

این مدیر که نخواست تا پیش از اتخاذ تصمیم نهایی در این باره، اطلاع رسانی کند و از این رو در این مطلب از ذکر نام او خودداری شده است، به خبرنگار فارس، گفت: قرار است جلسه‌ای در این باره در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شود و یک تصمیم کلی درباره میزان تخفیف دانشجویان شهریه پرداز توسط این وزارتخانه اتخاذ شود و برای همه دانشگاه ها ابلاغ شود.

این مدیر پردیس دانشگاهی ادامه داد: به همین دلیل است که دانشگاه ها برای تصمیم‌گیری درباره شهریه ها، منتظر اعلام سیاست های وزارت علوم  هستند و پس از ابلاغ تصمیم، میزان تخفیف اعلام و تخفیف ها را اعمال خواهند کرد.

در پیگیری خبرنگار فارس از چند دانشگاه، موضوع تصمیم گیری هماهنگ درباره میزان تخفیف دانشجویان توسط وزارت علوم تایید شد.

از این رو به نظر می رسد مطالبه چند هزار نفری دانشجویان در فارس من، فعلا در انتظار تصمیم وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.

*دانشجویان نگران تخفیف شهریه نباشند

در آخرین پیگیری، خبرنگار فارس این موضوع که قرار است تصمیم هماهنگی درباره شهریه دانشجویان شهریه پرداز در ترم کرونایی توسط وزارت علوم اتخاذ و به دانشگاه ها ابلاغ شود را از علی خاکی صدیق معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری جویا شد.

علی خاکی صدیق معاون آموزشی وزیر علوم در این باره به خبرنگار فارس گفت: موضوع تغییر شهریه در حوزه معاونت آموزشی وزارت علوم نیست و در چارچوب اختیارات هیأت امنای دانشگاه‌ ها است.

وی تاکید کرد: اما به طور کلی وزارت علوم در این باره به دانشگاه ها توصیه کرده که در این شرایط بحرانی به دانشجویان کمک کنند تا علاوه بر دغدغه ‌های فعلی، دغدغه مالی به دانشجویان اضافه نشود. 

خاکی صدیق تصریح کرد: همچنین در این باره اطلاع دارم که قصد هیات امنا بر این است که تصمیم واحدی در این باره (تخفیف شهریه دانشجویان شهریه پرداز در ترم کرونایی) برای دانشگاه ها گرفته شود و در این باره از سوی هیات امنا اطلاع رسانی خواهد شد و دانشجویان از این بابت نگران نباشند.

کلمات کلیدی
حمیدرضا علی غنی
تهیه کننده:

حمیدرضا علی غنی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *