آیین نامه طرح نور

 ضرورت طرح:

     تعمیق و بسط معارف دینی از سویی و پاسخ به نیازها، شبهات و پرسش ها از دیگر سو، در قالب های گوناگون و قابل ارائه به دانشگاهیان نیز از وظایف و اولویت های مراکز متولی دینی می باشد.

 آموزش مهارت های زندگی، ارتقاء کیفیت زندگی متدینانه، بویژه با تکیه بر آموزه های اصیل و ارزشمند اسلامی مخصوصاً با عنایت به دلواپسی ها و اوامر مقام معظم رهبری (حفظه ا... تعالی) در خصوص سبک زندگی اسلامی  ایرانی، از دیگر وظایف نهاد و متولیان امور فرهنگی مخصوصاً دینی می باشد.

 

شيوه اجراي طرح:

 

١- دانشجو در هر ترم، مجاز به گذراندن يك عنوان درسي از طرح نور خواهد بود

 

٢- زمان هر دوره براي هر عنوان درسي 6 جلسه 90 دقیقه ای خواهد بود .

 

٣- در پايان دوره به دانشجويان شركت كننده بدون آزمون تا سقف ٣ نمره به شرح ذيل به عنوان تشويق و تقدير به درسي كه از گروه معارف اسلامي انتخاب نموده اضافه مي گردد

 

شش جلسه سه نمره / پنج جلسه دو و نیم نمره / چهار جلسه دو نمره / سه جلسه یک و نیم نمره / حضور کمتر از 3 جلسه نمره ای تعلق نمی گیرد.

 

 

٤- نمرات تشويقي فقط در همان ترم به شرط داشتن واحد درسي از گروه معارف اسلامي محسوب شده و براي ترم هاي آينده ذخيره نمي گردد

 

٥- دانشجويي كه در درس معارف نمره اي كمتر از ده كسب كرده باشد، نمره تشويقي طرح نور براي وي لحاظ نخواهد شد

 

٦- دفتر نهاد براساس لیست حضور و غیاب، نمره های تشویقی را با تفکیک درس معارف و استاد مربوطه و دو هفته قبل از امتحانات پایان ترم در اختیار اساتید محترم گروه معارف اسلامی قرار خواهد داد.

 

 

هم اندیشی استادان دانشگاه هنر / شصت و یکمین نشست هم اندیشی استادان

شصت و یکمین نشست هم اندیشی با حضور آیت الله غیاث الدین طه محمدی نماینده مجلس خبرگان رهبری و جمعی از اساتید هیئت علمی در اتاق جلسات نهاد رهبری در باغ ملی برگزار شد.

شصت و یکمین نشست هم اندیشی استادان هنر در روز دوشنبه 27 آبان 1398 در اتاق جلسات دفتر نهاد با حضور اعضای هیئت علمی برگزار شد. در این جلسه آیت الله غیاث الدین طه محمدی نماینده مجلس خبرگان رهبری در مورد خلقت انسان مباحثی را مطرح فرمودند.ایشان در ادامه به ذکر این نکته پرداختند که در دنیای امروز همه ما انسان ها برای شناسایی و شناخت محیط پیرامون و علوم مختلف تلاش هایی انجام داده و می دهم اما این در حالی است که کمتر انسانی یافت می‌شود که برای شناخت خود تلاش کند، اهمیت این موضوع بدان جهت است که شناخت انسان منجر به شناخت خداوند می‌شود همانطور که در قرآن داریم "من عرف نفسه فقد عرف ربه" . انسان جانشین خدا روی زمین است اگر بتواند استعداد ها و خلاقیت هایی که خداوند متعال در وجود او  قرارداده را رشد و پروش دهد می‌تواند به مقام خداوندی نائل آید. ایشان در ادامه فرمودند که عرفا نمونه ای از انسان هایی هستند که این استعداد و خلاقیت ها را در خود شکوفا کرده و به مقامی رسیده اند که در برخی موارد زنده کردن مرده کمترین کار او به حساب می آید.

در ادامه  نیز حجت الاسلام و المسلمین محمد دوست پرور مسئول نهاد در مورد اوضاع فرهنگی دانشگاه مسائلی را مطرح نمودند و از اساتید محترم خواستند که برای بهبود وضع موجود کاری انجام شود.  

کلمات کلیدی