آیین نامه طرح نور

 ضرورت طرح:

     تعمیق و بسط معارف دینی از سویی و پاسخ به نیازها، شبهات و پرسش ها از دیگر سو، در قالب های گوناگون و قابل ارائه به دانشگاهیان نیز از وظایف و اولویت های مراکز متولی دینی می باشد.

 آموزش مهارت های زندگی، ارتقاء کیفیت زندگی متدینانه، بویژه با تکیه بر آموزه های اصیل و ارزشمند اسلامی مخصوصاً با عنایت به دلواپسی ها و اوامر مقام معظم رهبری (حفظه ا... تعالی) در خصوص سبک زندگی اسلامی  ایرانی، از دیگر وظایف نهاد و متولیان امور فرهنگی مخصوصاً دینی می باشد.

 

شيوه اجراي طرح:

 

١- دانشجو در هر ترم، مجاز به گذراندن يك عنوان درسي از طرح نور خواهد بود

 

٢- زمان هر دوره براي هر عنوان درسي 6 جلسه 90 دقیقه ای خواهد بود .

 

٣- در پايان دوره به دانشجويان شركت كننده بدون آزمون تا سقف ٣ نمره به شرح ذيل به عنوان تشويق و تقدير به درسي كه از گروه معارف اسلامي انتخاب نموده اضافه مي گردد

 

شش جلسه سه نمره / پنج جلسه دو و نیم نمره / چهار جلسه دو نمره / سه جلسه یک و نیم نمره / حضور کمتر از 3 جلسه نمره ای تعلق نمی گیرد.

 

 

٤- نمرات تشويقي فقط در همان ترم به شرط داشتن واحد درسي از گروه معارف اسلامي محسوب شده و براي ترم هاي آينده ذخيره نمي گردد

 

٥- دانشجويي كه در درس معارف نمره اي كمتر از ده كسب كرده باشد، نمره تشويقي طرح نور براي وي لحاظ نخواهد شد

 

٦- دفتر نهاد براساس لیست حضور و غیاب، نمره های تشویقی را با تفکیک درس معارف و استاد مربوطه و دو هفته قبل از امتحانات پایان ترم در اختیار اساتید محترم گروه معارف اسلامی قرار خواهد داد.

 

 

نشست بسيج اساتيد دانشگاه هنر با حضور آقاي دكتر آشنا -مشاور فرهنگي رئيس جمهور- در پرديس باغ ملي دانشگاه هنر

نشست بسيج اساتيد دانشگاه هنر باحضور آقاي دكتر آشنا -مشاور فرهنگي رئيس جمهور- و مشاركت ٣٠ نفر از اساتيد دانشگاه روز يكشنبه ٢١ ارديبهشت ٩٣ در پرديس باغ ملي دانشگاه هنر برگزار گرديد.

اولين نشست بسيج اساتيد دانشگاه هنر در سال ٩٣ با حضور آقاي دكتر آشنا -مشاور فرهنگي رئيس جمهور- و مشاركت ٣٠ نفر از اساتيد دانشگاه روز يكشنبه ٢١ ارديبهشت ٩٣ در پرديس باغ ملي دانشگاه هنر برگزار گرديد.

 

 

 

 

 

 

 آقاي دكتر آشنا- مشاور فرهنگي رئيس جمهور- در ابتداي جلسه عنوان كردند :‌ مسئله اول اين است كه تقسيمات سياست گذاري در بسياري از كشورها وقتي از سياست فرهنگي صحبت مي كنند يعني تاكيد هنر در حوزه فرهنگ آنقدر بزرگ است كه عملا فرهنگ به هنر معنا مي شود . و وقتي از سياست هاي فرهنگي يك كشور صحبت مي كنند مي پردازند كه آن كشور در آموزش هنر،‌در ترويج هنر، در استعداد يابي و حمايت از خلاقيت هاي هنري چه سياستي را دارد.

مشاور فرهنگي رياست جمهوري در ادامه اضافه كردند : اين مسئله را نمي شود ناديده گرفت وقتي از سياست هنري صحبت مي كنيم يكي از اساسي ترين آنها سياست هاي آموزشي و پژوهشي در حوزه هنر است. از سياست هاي آموزشي حوزه هنر است كه ما به جايگاه مدرسه ها،‌دانشكده ها و موسسات در حوزه هنر پي مي بريم. اينجاست كه ما بايد به اين بپردازيم كه آيا مي مي خواهيم كه سرمايه گذاري در حوزه آموزش هنر را ارتقاء بدهيم ،‌كاهش بدهيم ،‌بيشتر به مردم واگذار كنيم ،‌اعتماد كنيم به موسسات هنري بخض خصوصي يا نه يك سياست محدود كننده و انقباضي را در حوزه هنر بكار ببنديم .

وي يادآور شد :‌ يك گروه واقعي هم وجود دارد در آموزش هنر كه وظيفه اصلي و بارسنگين آموزش را بر عهده دارند كه آن هم استادان رشته هاي مختلف هنري مقيم دانشكده هاي ما هستند . يعني سروران عزيزي كه در اين جلسه حضور دارند و بسياري از عزيزاني كه در اين جلسه حضور ندارند . صداي استادان را در موضوع زمينه آموزش هنر و نقد و پژوهش هنر در اين كشور خيلي كسي نشنيده است. لذا من تقاضا مي كنم اگر فرصت هست وارد اين دو بحث شويم كه مساله چيست؟ و راه حل چيست؟ مهم ترين چالش هاي آموزش و پژوهش هنر در كشور ما چيست؟ و ما چه پيشنهادي براي حل آن معضل داريم؟

در ادامه جلسه نيز تعدادي از اساتيد در خصوص موضوع بحثي كه آقاي دكتر آشنا بيان نمودند به بحث و گفتگو پرداختند.

 

در پايان جلسه آقاي دكتر آشنا به همراه مسئول بسيج اساتيد دانشگاه و تعدادي از اساتيد از امكانات پرديس باغ ملي دانشگاه هنر  بازديد نمودند.

 

 

   
   
 
  
  
 
 
 
 
  
 
 
 
  
    
     
کلمات کلیدی