آیین نامه طرح نور

 ضرورت طرح:

     تعمیق و بسط معارف دینی از سویی و پاسخ به نیازها، شبهات و پرسش ها از دیگر سو، در قالب های گوناگون و قابل ارائه به دانشگاهیان نیز از وظایف و اولویت های مراکز متولی دینی می باشد.

 آموزش مهارت های زندگی، ارتقاء کیفیت زندگی متدینانه، بویژه با تکیه بر آموزه های اصیل و ارزشمند اسلامی مخصوصاً با عنایت به دلواپسی ها و اوامر مقام معظم رهبری (حفظه ا... تعالی) در خصوص سبک زندگی اسلامی  ایرانی، از دیگر وظایف نهاد و متولیان امور فرهنگی مخصوصاً دینی می باشد.

 

شيوه اجراي طرح:

 

١- دانشجو در هر ترم، مجاز به گذراندن يك عنوان درسي از طرح نور خواهد بود

 

٢- زمان هر دوره براي هر عنوان درسي 6 جلسه 90 دقیقه ای خواهد بود .

 

٣- در پايان دوره به دانشجويان شركت كننده بدون آزمون تا سقف ٣ نمره به شرح ذيل به عنوان تشويق و تقدير به درسي كه از گروه معارف اسلامي انتخاب نموده اضافه مي گردد

 

شش جلسه سه نمره / پنج جلسه دو و نیم نمره / چهار جلسه دو نمره / سه جلسه یک و نیم نمره / حضور کمتر از 3 جلسه نمره ای تعلق نمی گیرد.

 

 

٤- نمرات تشويقي فقط در همان ترم به شرط داشتن واحد درسي از گروه معارف اسلامي محسوب شده و براي ترم هاي آينده ذخيره نمي گردد

 

٥- دانشجويي كه در درس معارف نمره اي كمتر از ده كسب كرده باشد، نمره تشويقي طرح نور براي وي لحاظ نخواهد شد

 

٦- دفتر نهاد براساس لیست حضور و غیاب، نمره های تشویقی را با تفکیک درس معارف و استاد مربوطه و دو هفته قبل از امتحانات پایان ترم در اختیار اساتید محترم گروه معارف اسلامی قرار خواهد داد.

 

 

برگزاري همايش«قدرت ملی در آیینه هنرهای نمایشی» در دانشگاه هنر

همايش«قدرت ملی در آیینه هنرهای نمایشی» روز دوشنبه ١٢ خرداد ماه در تالار فارابي دانشگاه هنر برگزار گرديد.

 

به گزارش ترنج به نقل از خبرگزاري مهر، غلامرضا اکرمی رئیس دانشگاه هنر در همایش «قدرت ملی در آیینه هنرهای نمایشی» که روز دوشنبه 12 خردادماه در دانشگاه هنربرگزار شد، گفت: تقارن ایام شعبانیه با روز ارتحال امام و 15 خردادماه 42 تقارن مبارکی است. امام، اسوه مقاومت و نمایش بود. از مقاومت های ایشان در رژیم گذشته تبعیدها، آوارگی ها و حتی بعد از انقلاب مقاومت های ایشان در مقابل قدرت های بزرگ جهانی است که بر هیچ کس پوشیده نیست.

وی یادآور شد: نمایش در 2 بعد تعزیه و پرده خوانی و نقالی و شاهنامه خوانی سابقه دیرینه ای دارد. حماسه خوانی روح مقاومت را در مردم ایران زنده نگه داشته است. ملت ایران در برابر هر نوع دین ستیزی و اسلام ستیزی بیمه شده اند و نقالی و نمایشنامه خوانی مردم ایران را در برابر دشمن قهرمان پرور و مبارز ساخته است.

وی در پایان با اشاره به همایش «قدرت ملی در آیینه هنرهای نمایشی» عنوان کرد: این همایش های حماسی در کشور ما همراه با عشق و صبر درفرهنگ ما نهادینه شده و همین عشق و صبر ملت ما را در برابر هزینه های مستکبران مقاوم کرده است.

در ادامه این مراسم مصطفی ایزدی رئیس اندیشکده امنیت و دفاع بیان کرد: اساس نگاه ما در انقلاب فرهنگی این است که ماهیت جامعه فرهنگی است. پس کسانی که می خواهند در این جامعه پیش روند باید به این اصالت توجه کنند. امروز غربی ها از مراحل مختلف قدرت عبور کردند و به مرحله ای وارد شدند که در آن قدرت را ترکیبی نگاه می کنند. امروز قدرت را در اراده ها می دانند. مبانی غرب برای توسعه قدرت در فرهنگ و تفکر لیبرالیسم از بنای محکمی برخوردار نیست اما در فرهنگ انقلاب و فرهنگ امام (ره) این استحکام وجود دارد.

وی ادامه داد: هنر نقش مضاعفی در قدرت ایجاد می کند. اگر قرار بود ما دفاع مقدسمان را با یک محاسبه فیزیکی و ریاضی نشان دهیم، نمی توانستیم موفق شویم. بنابراین با استفاده از همین رکن فرهنگ که مهم ترین جزو آن هنر است، پیش رفتیم. در نبرد 8 ساله ما این طور نبود که فقط یک پیروزی مقطعی به دست آوریم بلکه در این نبرد به واسطه ارتقای قدرت ملی ما بر امپریالیسم جهانی، مانع پیاده کردن خط و مشی آنها در منطقه شدیم. هم اکنون در منطقه، جمهوری اسلامی ایران برنده صحنه بوده و هست.

رئیس اندیشکده امنیت و دفاع با اشاره به سخن بعضی از سران آمریکا گفت: آنها می خواهند این قرن، قرن شتاب و نزدیک شدن قاره ها به آمریکا باشد. ما باید شهروندانی را تربیت کنیم که مصرف کننده یک کالای واحد باشند.

وی ادامه داد: امروز میان عقیده توحیدی و غیر توحیدی در عرصه فرهنگ و هنر باید تمایز داده شود. سخن یکی از مسئولان شبکه های رسانه ای را دیروز در یکی از خبرگزاری ها می خواندم که این مسئول گفته بود فیلم هایی که از جمهوری اسلامی ایران درباره دفاع مقدس در عراق پخش می شود دیدگاه مردم ما را نسبت به جنگ ایران و عراق به طور مثبت نیز تغییر داده است. بر این اساس می توان فهمید که قدرت فرهنگ و هنر ما چقدر بالا بوده است. همچنین این مسئول رسانه ای گفته بود که سریال «مختارنامه» چقدر برایتان تکان دهنده بوده است، امروز توان ما در فرهنگ و هنر باید با فیلم و سریال هایمان نشان داده شود.

ایزدی با بیان اینکه فرهنگ در فضای قدرت ملی حرف اول را می زند، گفت: باز در فضای فرهنگ هنر نقش بسیار تعیین کننده دارد. مقام معظم رهبری در این رابطه تاکیدات بسیار ارزشمندی دارند که اگر جمهوری اسلامی ایران در زمینه فرهنگ حرفی برای گفتن داشته باشد باید از یک وسیله و ابزار در صحنه بین الملل استفاده کند و هنر یک وسیله است که در این عرصه با بهترین شیوه ها می تواند قدرت منطق را نشان دهد. جمهوری اسلامی مبتنی بر قدرت منطق است و این برخلاف بسیاری از کشورهاست که در آنجا منطق بر قدرت حکمرانی می کند.

وی در پایان یادآور شد: ما در عرصه هنرهای نمایشی از رده های پایین و از سطح انگاره سازی می توانیم حرکتی انجام دهیم که صلاح انسان ها را محقق سازد.

در ادامه این مراسم محمدرضا حسنایی دبیر علمی همایش درباره برپایی این رویداد فرهنگی و هنری گفت: همایش «قدرت ملی در آیینه هنرهاینمایشی» حاصل 2 سال همکاری با چندین نهاد ملی است. ما جلسات زیادی با یکدیگر داشتیم و امیدوارم این نشست ها همچون حلقه هایی هنر را بهقدرت ملی اتصال دهد.

حسنایی افزود: گستردگی بیش از حد حوزه های قدرت ملی که یکی از ابعاد آن قدرت نظامی است، می تواند هنر را هم در بر بگیرد. یعنی هنر یکی از ابعاد قوی قدرت ملی است.

وی در پایان یادآور شد: بسیاری از مصادیق بارز قدرت ملی مثل حوزه های فرهنگی و هنری در کشور مغفول مانده است و من خوشحالم دانشمندانی از حوزه های قدرت با هنرمندان ما متصل شده اند. البته این اتصال قبلا هم بوده و تنها حلقه های مفقوده ای این میان به وجود آمده است.

منبع : خبرگزاری مهر

 

کلمات کلیدی